MENU


„Pod Wysokim Zamkiem” między Bystrzycami

W Iwano-Frankiwsku rozpoczyna się 5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. 5 lat temu zaprezentowano zaledwie jeden film („Bitwa Warszawska 1920”). Dzisiaj PNFP jest znaczącym wydarzeniem kulturalnym, na które widzowie czekają z niecierpliwością przez cały rok. Lidia Szkriblak, dyrektor kina „Lumiere”, stałego partnera Przeglądu, mówi, że w tym roku zainteresowanie Przglądem jest wyjatkowe. W kinie trwa już przedsprzedaż biletów, widzowie pytają o ceny, o repertuar. Dyrektor Szkriblak podkreśla niezwykle wysoki poziom organizacji tej imprezy. Współpraca z organizatorami jest czystą przyjemnością, ponieważ owocuje doświadczenie 5 lat współpracy przy realizacji PNFP – mówi szefowa „Lumiere”.

Widzowie w Iwano-Frankiwsku będą mogli obejrzeć w tym roku 14 filmów. Znalazły się wśród nich m.in.  komedie „Listy do M.2” i „Planeta singli”, thriller „Anatomia zła”, dramat wojenny „Karbala”, dramat historyczny „Sprawiedliwy” oraz filmy obyczajowe „Obce niebo” i „Mocna kawa nie jest taka zła”. 
– Staramy się co roku, aby oferta filmowa była urozmaicona i różnorodna – mówi autorka projektu, Barbara Pacan z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Tegorocznym filmem otwarcia jest ciepła, muzyczna opowieść „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”. – Wybór filmów nie jest łatwy. Z bogatej oferty dynamicznie rozwiająjacej się, zwłaszcza w ciągu ostatnich 10 lat, polskiej kinematografii, trzeba wybrać takie filmy, które złożą się na możliwie pełny obraz współczesnego polskiego kina – mówi Barbara Pacan.
– Tworząc program imprezy myślimy o każdej grupie widzów i dlatego prezentujemy zarówno lekkie, młodzieżowe komedie, jak również filmy, które zmuszają do refleksji i namysłu – dodaje autorka projektu.

– W ciągu pięciu lat zaprezentowaliśmy we Lwowie i Iwano-Frankiwsku 130 najnowszych polskich filmów, które obejrzało blisko 50 tysięcy widzów. Pamiętać trzeba jednak, że kino to nie tylko rozrywka – mówi Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, który już po raz czwarty współorganizuje PNFP.

– Film jest także formą dialogu – mówi M.Osidacz – Stwarza możliwość zbliżenia i wzajemnego zrozumienia na płaszczyźnie kulturalnej, społecznej, politycznej, obywatelskiej; jest dialogiem sprzyjającym umacnianiu partnerstwa i dobrych relacji między narodami – podkreśla dyrektor CKPIDE.

Z poglądem takim zgadzają się także włodarze miasta Iwano-Frankiwska. Zastępca mera miasta Bohdan Biłyk przypomniał, że Iwano-Frankiwsk ma 11 partnerskich miast w Polsce. – Spotkania poświęcone współpracy ekonomicznej i kulturalnej miast odbywają się co roku. Przykładem tego niech będą zorganizowane niedawno dni miasta Opole w Iwano-Frankiwsku – powiedział zastępca mera miasta. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”, wspierane od lat przez władze miasta Iwano-Frankiwska, skłania do poszukiwania nowych wymiarów współpracy kulturalnej i ekonomicznej – dodaje B. Biłyk.

5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” rozpocznie się w sobotę 5 listopada i potrwa do niedzieli 13 listopada. Cena biletu to zaledwie 25 hrywien. Poza filmami, które będą wyświetlane w kinie „Lumiere”, na mieszkańców Iwano-Frankiwska czeka szereg interesujących wydarzeń towarzyszących.

Zdjęcia: Żanna Mojsejenko, Julia Pustinnik
Joomla Extensions powered by Joobi