MENU


Od Lwowa do Chorzowa – piłkarskie życie Jana Banasia

Gościem specjalnym tegorocznego Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” był Jan Banaś, którego życie stało się kanwą scenariusza filmu „Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Karierę ligową rozpoczął  od gry w drużynie Polonii Bytom, w której wówczas  grali dawni piłkarze lwowscy: obrońcy Komórkiewicz i Karłatek, późniejszy trener kadry narodowej Ryszard Koncewicz, napastnicy Michał Matyas, Kazimierowicz i Kruczek. Z Górnikiem Zabrze zdobywał mistrzostwa Polski i grał w dramatycznych meczach Pucharu Zdobywców Pucharów docierając do finału tych rozgrywek.

Jan Banaś występował w 31 meczach reprezentacji Polski trenowanej przez urodzonego we Lwowie Kazimierza Górskiego. Jednym z najważniejszych jego meczów kadrze było spotkanie z Anglią na Stadionie Śląskim w Chorzowie decydującym o awansie do Mistrzostw Świata w 1974 r., w którym właśnie J. Banaś trafił do siatki.

Polityczne perturbacje jednakże sprawiły, że nie mógł uczestniczyć w największych sukcesach polskiej piłki lat 70-tych – nie grał w kadrze na mistrzostwach świata w 1974, ani dwa lata wcześniej na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Rozmowę prowadził dziennikarz Dariusz Czernik.  

Zdjęcia: Oleh Kokhan
Joomla Extensions powered by Joobi