MENU


Lekcja historii w kinie – Bawiąc się, uczą się historii Polski

Dzięki tradycyjnemu już wydarzeniu Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” – „Lekcji historii w kinie” – uczniowie i nauczyciele szkół średnich ogólnokształcących nr 3 i 24 oraz studenci z polonistyki Uniwersytetu Przykarpackiego, poprzez film i ciekawe zajęcia, poznawali historię Polski.

W kinie „Lumiere” zaprezentowano filmy z cyklu „Historia w ożywionych obrazach” Jana Matejki: „Stańczyk na balu u królowej Bony, gdy wieść przychodzi o utracie Smoleńska”, „Unia Lubelska”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”, „Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim”. Są to dziesięciominutowe projekcje filmowe, które w interesujący sposób przestawiają kluczowe momenty historii Polski.

Oprócz filmów dokumentalnych krótkometrażowych uczniowie obejrzeli film fabularny – „Wyklęty” – o niezłomnych żołnierzach polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Natomiast w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego Edyta Gula i Ewa Dyngosz z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie prowadziły zajęcia, przybliżając w ciekawy sposób historię Polski najmłodszym uczniom i starszej młodzieży.

- Nasze warsztaty mają na celu zaciekawienie dzieci i młodzieży do tego, aby same chciały odkrywać i poznawać historię, żeby złapały bakcyla historycznego i nie bały się czytać, uczyć na temat historii Polski. – powiedziała Ewa Dyngosz.

Tym razem dzieciaki dowiedziały się o niedźwiedzicy Baśce Murmańskiej. Na pytanie kim była Basia, dzieci odpowiadały, że była to biała polarna niedźwiedzica, która pomogła polskiemu wojsku w uzyskaniu Niepodległości. Podczas lekcji każdy zrobił sobie maskę niedźwiedzicy Basi. Dzieciaki były bardzo zadowolone z lekcji i mówili, że chciałyby uczesniczyć w takich zajęciach ponownie.

Starsza grupa omawiała książkę „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego o działalności Szarych Szeregów w czasie II wojny światowej.

Zdjęcia: Żanna Mojsejenko, Dmytro Redka
Joomla Extensions powered by Joobi