MENU


Kucie kos

Kinopałac Teatralna15.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna16.10 | 10:00
Kinopałac Teatralna18.10 | 18:00

W powstaniu styczniowym 1863 roku brało udział wielu artystów. Jednym z nich był Artur Grottger pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Artysta ze względu na stan zdrowia nie walczył z bronią w ręku, jednak jego orężem była sztuka...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 16 min.
gatunek: historyczny, dokumentalno-fabularyzowany;
premiera: 2017 (Polska)
produkcja: Polska
reżyseria: Marek Brodzki
scenariusz: Marek Brodzki

Kup bilet

Opis: W powstaniu styczniowym 1863 roku brało udział wielu artystów. Jednym z nich był Artur Grottger pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Artysta ze względu na stan zdrowia nie walczył z bronią w ręku, jednak jego orężem była sztuka. Film opowiada o rozterkach tego wybitnego twórcy oraz o procesie powstawania dzieł poświęconych temu najbardziej dramatycznemu zrywowi niepodległościowemu Polaków w XIX wieku. Kanwą filmu stał się obraz „Kucie kos”, będący elementem serii „Polonia”. Składa się na nią dziewięć czarno-białych prac znajdujących się dzisiaj w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.
Na cykl edukacyjny „Polska niepodległa – Historia w ożywionych obrazach" składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.
Widzowie mają niepowtarzalną okazję, aby „wejść" do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła.

Informacja na podstawie:
bliskopolski.pl
Filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi