MENU


"Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata"

 

W ramach 3 PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie została zaprezentowana wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”, przygotowana przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa jak czytamy we wprowadzeniu organizatorów „jest zaproszeniem do podróży w nieodległą przeszłość, w realia konfliktu, który przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej zdominował powojenną historię, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata”. Na wystawie zobaczymy zdjęcia, które stały się ikonami zimnej wojny: „Wszystkie zapadają w pamięć, tworząc panoramę ukazującą główne konflikty zbrojne i pola rywalizacji mocarstw. Mur berliński, wyścig zbrojeń, wojna w Wietnamie, kryzys kubański, debata kuchenna między Nixonem i Chruszczowem czy lądowanie Amerykanów na karaibskiej wyspie Grenadzie to tylko niektóre z zagadnień prezentowanych na wystawie”.

 

W otwarciu uczestniczyli twórcy wystawy Paweł Sasanka i Sławomir Stępień – ekspozycja stanowi ich autorskie spojrzenie na historię zimnej wojny. Podkreślony został kontekst rywalizacji mocarstw, ale też realny podział świata, który w powojennej historii obecny był pół wieku. 

 

Wśród gości wydarzenia byli: wiceprezes IPN Agnieszka Rudzińska; konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd; szef Lwowskiej Rady Obwodowej Petro Kołodij oraz przedstawiciele władz miasta i obwodu.

 

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Jan Hałas

 
Joomla Extensions powered by Joobi