MENU


Muzyka filmowa Wojciecha Kilara zabrzmiała we Lwowie

 

W ramach 3 PNFP Pod Wysokim Zamkiem wysłuchaliśmy koncertu, na który złożyły się najpiękniejsze motywy muzyczne skomponowane przez Wojciecha Kilara do filmów polskich i zagranicznych. Orkiestra Filharmonii z Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa) porywająco wykonała najbardziej znane utwory, a sceny z filmów do których komponował muzykę wybitny kompozytor pozwoliły widzom na przeniesienie się do filmowej krainy z którą Wojciech Kilar związany był ponad pół wieku.

 

Muzyka filmowa Wojciecha Kilara to cała wielka epoka w polskiej i światowej kinematografii – towarzyszy nam w setkach znanych filmów – od kultowego „Rejsu” Marka Piwowskiego, poprzez filmy Janusza Majewskiego, Krzysztofa Zanussiego, Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy, Jane Campion, Francisa Forda Coppoli, Jamesa Graya, Jerzego Hoffmana. Wojciech Kilar stał się w polskim filmie postacią pierwszoplanową, odzwierciadlającą sukcesy polskiej szkoły kompozytorskiej.

 

Twórczość kompozytorska Wojciecha Kilara przebiegała dwutorowo: obok utworów orkiestrowych i wokalnych stworzył około 150 partytur muzyki filmowej, stanowiącej równie ważną część jego dorobku. Kolejne zamówienia i nagrody potwierdzały wysoką rangę jego dzieł. Tworzył znakomite motywy romantyczne. Za muzykę filmową zdobył wiele nagród przyznawanych w kraju i za granicą oraz wielkie uznanie widzów i słuchaczy.

 

W spotkaniu wzięła udział Anna Koprowicz (redakcja muzyczna Polskiego Ra­dia w Szczecinie, rzecznik prasowa festiwalu SACRUM NON PROFANUM) opowiadała o życiu i twórczości Wojciecha Kilara.

 

3 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” dedykujemy pamięci Wojciecha Kilara – jest to symboliczny powrót do Lwowa kompozytora poprzez szereg imprez, które upamiętnią kompozytora i pozwolą na popularyzację jego muzyki w rodzinnym mieście artysty.

 

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Jan Hałas

 
Joomla Extensions powered by Joobi