MENU


Odkrywanie galicyjskiej Atlantydy „Pod Wysokim Zamkiem”

 

Lawina anegdot, nieznanych szerzej faktów, ciekawostek, opowieści i wspomnień pojawiła się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie wraz z rozpoczęciem spotkania z prof. Stanisławem Nicieją. Wydarzenie odbyło się 11 listopada 2014 roku w ramach 3 PNFP w Stanisławowie. Okazją była prezentacja dwóch filmów dokumentalnych: „Rozjaśnić mrok” oraz „Borysław. Galicyjska Pensylwania”.

 

Było to niewątpliwie jedno z najbardziej udanych a z całą pewnością jedno z najmocniej wyczekiwanych spotkań w stanisławowskim CKPIDE. Nic więc dziwnego, że spotkanie z rektorem Uniwersytetu Opolskiego Stanisławem Nicieją cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Nie co dzień nadarza się bowiem okazja do wysłuchania gawęd historycznych i niezliczonej masy anegdot o miastach, które tworzyły – i stworzyły – niepowtarzlny charakter Galicji i stanowiły o jej nieprzemijającym uroku.

 

Dwa prezentowane filmy, których współautorem jest prof. S. Nicieja, były dla niego zaledwie pretekstem do fantastycznej i pasjonującej opowieści o fragmencie „Kresowej Atlantydy”, którą uwiecznia na kartach kolejnych tomów swego opus magnum jakim jest monumentalne opracowanie na temat historii i mitologii dawnych kresowych miast Rzeczypospolitej.

 

Profesor Nicieja, jako historyk i wybitny znawca dziejów dawnych Kresów Rzeczypospolitej z pasją broni tezy o ich niepowtarzalnym charakterze i olbrzymim wpływie na historię Polaków ale także Ukraińców. Poprzez ukazanie mnogości zapomnianych faktów sprawia, że w wyobraźni słuchacza ożywa przedwojenny świat, który jest niezbędny dla zrozumienia rzeczywistości otaczajacej nas tu i teraz. Oglądając film o wydobyciu ropy naftowej w Borysławiu jesteśmy dumni, że to Galicja jest miejscem narodzin przemysłu naftowego a Lwów miastem, w którym Ignacy Łukasiewicz dokonał „kopernikańskiego” wręcz wynalazku w postaci lampy naftowej. Wspaniała i niezwykle bogata historia tej ziemi była przez dziesięciolecia zarzewiem sporów i konfliktów między Polakami i Ukraińcami. Dziś trzeba spojrzeć na nią jak na wspólne dobro, z którego dumne mogą być oba narody.

 

Swoją opowieść o historii dawnych Kresów tka profesor Nicieja z nitek ludzkich historii, które rozpoczynają się w miasteczkach galicyjskich, by trwać na zachodnich ziemiach Polski. Niech te nitki staną się mostami, które umożliwią lepsze poznanie się współczesnych Ukraińców i Polaków. Ci pierwsi są dziś gospodarzami tych ziem, ci drudzy zaś mają niezbywalne prawo do emocji, wzruszeń i sentymentów. Takie też było spotkanie z profesorem Nicieją „Pod Wysokim Zamkiem” – pełne humoru ale i refleksji, zadumy i nostalgii.

 

Tekst: Barbara Pacan

Zdjęcia: Barbara Pacan, Andrzej Leusz, Leon Tiszczenko 
Joomla Extensions powered by Joobi