MENU


Polskie filmy na festiwalu w Toronto

Czy wiedzą Państwo, dokąd co roku późnym latem przenosi się światowa stolica kina? Gdyby chodziło o polskie kino odpowiedzielibyśmy oczywiście, że do Lwowa i Iwano-Frankiwska (Stanisławowa). Jednak już od 40 lat we wrześniu święto światowego kina odbywa się w Toronto w Kanadzie w ramach International Film Festival (TIFF). Tam również tego lata (a dokładnie od 8 do 18 września) nie zabraknie polskich filmów!

Chyba najbardziej rozpoznawalnym obrazem, bo poświęconym życiu Marie Skłodkowskiej-Curie, jest polsko-francusko-niemiecka koprodukcja pt. „Marie Curie. The courage of Knowledge”. Chociaż za powstanie filmu odpowiada francuska reżyserka Marie Noelle, w roli polskiej noblistki zobaczymy Karolinę Gruszkę, zaś jej naukowego rywala grać będzie Daniel Olbrychski. Co ciekawe, w trakcie produkcji filmu rozważano, aby w postać Alberta Einsteina wcielił się Robert Więckiewicz, ostatecznie jednak powierzono ją innemu aktorowi.

Podczas festiwalu jurorzy oraz widzowie będą mieli okazję zapoznać się również z najnowszym filmem Andrzeja Wajdy pt. „Powidoki” z Bogusławem Lindą w roli Władysława Strzemińskiego, polskiego malarza I połowy XX wieku. Obraz Wajdy będzie rywalizował z filmami takich reżyserów jak Wim Wenders, Pedro Almodóvar czy Carlos Saura. Polskie kino reprezentować będą także film „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, którego mieliśmy przyjemność gościć we Lwowie podczas pierwszego Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” wraz z aktorką filmu Marią Mamoną, obraz „Romantika” Mateusza Rakowicza, a także kolejna koprodukcja z udziałem Polaków – „Clair Obscur” w reżyserii Yeşim Ustaoğlu.

International Film Festival uważany jest za trzeci największy festiwal filmowy na świecie. Chociaż nagrody przyznawane są wyłącznie przez publiczność, to podobno właśnie „w Toronto rodzą się Oscary”. Tym bardziej trzymamy mocno kciuki za powodzenie rodzimych twórców podczas tegorocznego festiwalu!

Opr. na podst.: www.tiff.net; www.hollywoodreporter.com; www.pisf.pl
Kadr z filmu „Zaćma”/ Jacek Drygała, materiały Kino Świat
Joomla Extensions powered by Joobi