MENU


Przegląd na piątkę

Przegląd jako święto kina, element wymiany kulturowej, próba poznania polskiego społeczeństwa poprzez opowieści reżyserów i scenarzystów – podczas konferencji prasowej podkreślano ważne zadanie jakie ma do spełnienia duża impreza filmowa, której organizatorem jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Konferencja prasowa 5 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” odbyła się 5 października w Kinopałacu przy ul. Teatralnej.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie reprezentowali konsulowie: Katarzyna Sołek (zastępca konsula generalnego), Marian Orlikowski (kierownik wydziału współpracy z Polakami na Ukrainie) oraz Rafał Kocot (wydział współpracy z Polakami na Ukrainie). W konferencji wziął udział Orest Błażyjewski – dyrektor generalny firmy „Technika dla Biznesu”, która od początku istnienia imprezy wspiera technicznie organizację Przeglądu. Gospodarzem miejsca był Dmytro Możarowski – dyrektor sieci Kinopalace Lviv.

Pomysłodawczyni Przeglądu, Barbara Pacan, z KG RP we Lwowie nawiązała do początków Przeglądu, który po pięciu latach istnienia można też krótko przedstawić w liczbach: „W ciągu tych lat widzowie obejrzeli 116 filmów, uczestniczyli w 51 wydarzeń towarzyszących. Ponad 37 tysięcy widzów stało się uczestnikami PNFP Pod Wysokim Zamkiem. Przygoda z filmem, która zaczęła się od pomysłu, aby  widz we Lwowie dowiedział się więcej o polskiej produkcji filmowej przekształciła się w duże przedsięwzięcie”.  W tym roku na widzów czeka 21 filmów oraz 9 wydarzeń towarzyszących. 

 „We Lwowie w mieście znanych festiwali, w tym festiwali filmowych i przeglądów filmowych – mamy imprezę, na którą chciałbym szczególnie państwa zaprosić. Myślę, że dla widzów zaskoczeniem będzie cena biletów. Na seanse dzienne bilety kosztują 20 UAH, za noc w kinie widzowie zapłacą 40 UAH” – mówił Dmytro Możarowski. Podkreślił, że impreza spełnia nie tylko zadanie prezentowania dorobku filmowego sąsiada, ale wpływa na poprawę relacji polsko-ukraińskich.

Zastępca konsula generalnego Katarzyna Sołek, zachęcając do oglądania filmów, podkreśliła rolę filmu otwierającego Przegląd oraz zwróciła uwagę na retrospektywę filmów Krzysztofa Kieślowskiego: „Serdecznie zapraszam na bardzo pogodny film muzyczny Janusza Majewskiego «Excentrycy…», w którym występuje plejada polskich gwiazd: Wojciech Pszoniak, Anna Dymna, Wiktor Zborowski. Ale grają też aktorzy młodego pokolenia - Maciej Stuhr i Sonia Bohosiewicz. Oprócz filmów najnowszych, ważnym elementem Przeglądu będzie retrospektywa jednego z najważniejszych polskich reżyserów – Krzysztofa Kieślowskiego. Będzie też mój ulubiony film «Trzy kolory. Niebieski»” – dodała konsul Katarzyna Sołek.

Konsul Marian Orlikowski mówił też o innym wymiarze tego rodzaju imprez: „Przegląd to święto kina, święto widza. Pomysł na Przegląd nie polega na tym, żeby zmusić ludzi do obejrzenia iluś filmów, ale żeby we wspaniałej atmosferze obejrzeć filmy nieco inaczej. Filmy można dziś oglądać na ekranie monitora, ale lepiej i przyjemniej jest obejrzeć wspólnie z nami w kinie”. 

5 Przegląd przed nami. Zapraszamy Państwa do kin i do udziału w wydarzeniach towarzyszących!

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Witalij Hrabar
Joomla Extensions powered by Joobi