MENU


Uwaga, ruszył Przegląd!

Ten jesienny weekend rozpoczęliśmy pokazem filmowym, a dla wielu kinomanów nadszedł czas częstszych pobytów w kinie – to znaczy, że we Lwowie wystartował 5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich Pod Wysokim Zamkiem!

Podobnie jak w latach ubiegłych Przegląd rozpoczął się w dużej sali Kinopałacu. Partnerów imprezy, przyjaciół i gości Przeglądu witał konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Wiesław Mazur: „W trakcie dziesięciu dni Przeglądu widzowie obejrzą polskie filmy o bardzo zróżnicowanej tematyce, gatunku i formie narracji. Wszystkie one składają się na ciekawy i wielowymiarowy obraz Polski, tej współczesnej i dawnej, radości i smutków codziennego życia oraz wielkich wydarzeń” – mówił konsul generalny. Dziękując zespołowi organizacyjnemu podkreślił pracę i wkład wolontariuszy, którzy zapewniają mnóstwo ważnych szczegółów organizacyjnych.

Jak zwykle impreza połączy filmy i dodatkowe atrakcje na które składa się szereg imprez towarzyszących. Nasi Widzowie będą uczestniczyli w grze terenowej, spotkaniach, lekcjach w kinie i potańcówce.

Gościem specjalnym Przeglądu jest w tym roku znakomity polski aktor Marian Dziędziel, który zaprosił gości do obejrzenia filmu Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. W filmie Majewskiego Marian Dziędziel wystąpił w roli towarzysza Kusiaka, powiatowego urzędnika komunistycznego. Opowiadał o pracy na planie filmowym z Januszem Majewskim, bardzo też liczył na lwowskie spotkania i opowieści reżysera „Excentryków”. Urodzony we Lwowie Janusz Majewski od pierwszego przeglądu jest naszym gościem specjalnym, przyjeżdżał do Lwowa podczas wszystkich czterech edycji imprezy. W tym roku nie mógł, niestety, być na otwarciu Przeglądu, ale do Lwowa przysłał nagraną „pocztówkę filmową” wyemitowaną podczas uroczystego otwarcia: „Szanowni Państwo, goście 5 przeglądu filmów polskich we Lwowie, drodzy lwowiacy. Los sprawił, że muszę w ten sposób się do Was zwrócić, nie mogłem przyjechać  do Lwowa, ale z daleka  życzę wam wszystkiego najlepszego. Życzę wam, żeby ten festiwal się udał, żeby te filmy nasze wam się spodobały, żebyście z tego wynieśli jakieś dobre myśli, dobre refleksje i może trochę radości” – tego życzymy również naszym Widzom i my – organizatorzy Przeglądu Pod Wysokim Zamkiem.

A tymczasem…

brzmi najnowszy fokstrot lonah
murzyn w śmiech a jazz-band ryczy
w wiecznej zgodzie mąż i żona
excentrycy excentrycy –  na ekranie gra swingowa orkiestra, bohaterowie filmu Janusza Majewskiego cytują wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i pojawia się plejada znakomitych polskich aktorów: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Wojciech Pszoniak, Anna Dymna, Marian Dziędziel, Wiktor Zborowski, Marian Opania. Oglądamy opowieść o barwnych postaciach wpisanych w szarą, powojenną rzeczywistość PRL-u.

Zapraszamy na 5 Przegląd Pod Wysokim Zamkiem!

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Witalij Hrabar, Jan Hałas, Grażyna Basarabowicz
Joomla Extensions powered by Joobi