MENU


„Niebezpieczny kochanek” Gabrieli Zapolskiej

Bohaterką gry terenowej 5 Przeglądu była Gabriela Zapolska, polska pisarka związana ze Lwowem. Autorka wielokrotnie ekranizowanych powieści, dramatów i opowiadań. Jej dzieła - zarówno dramaty, jak i powieści - są inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców. Począwszy od „Sezonowej miłości” zrealizowanej jako film niemy w 1916 roku, przez „Moralność pani Dulskiej” pierwszy polski film dźwiękowy z 1930 roku, aż po film Filipa Bajona „Panie Dulskie” z 2015 roku – kolejne pokolenia reżyserów filmowych sięgają po dzieła Zapolskiej i interpretują je na nowo. Ponad 100 lat temu Gabriela Zapolska napisała też scenariusz do filmu „Niebezpieczny kochanek”, który został zrealizowany w 1912 roku.  Do historii polskiego kina przeszła jako pierwsza zawodowa literatka, która napisała „coś specjalnie dla kinematografii”, jak odnotowała prasa z epoki.  Zarówno film jak i scenariusz zaginęły (film prawdopodobnie spłonął podczas wojny w Warszawie) podobnie jak wiele innych najstarszych dzieł kinematograficznych.

„Niebezpieczny kochanek” to historia lokaja, który morduje zamożną kobietę z chęci zysku, a potem swoją ukochaną, która wie o popełnionym przestępstwie. Zostaje schwytany prawie na gorącym uczynku – tylko tyle wiadomo o treści scenariusz i filmu. Być może kiedyś zostanie odnaleziony?

Gra polegała na odwiedzeniu różnych punktów w mieście, gdzie mieszkała i pracowała Gabriela Zapolska. Uczestnicy gromadzili „notatki” do scenariusza dramatopisarki, przedmioty, które należało skompletować jako warsztat pracy Gabrieli Zapolskiej. Pierwszym punktem na trasie była szkoła sióstr Sacré Coeur, gdzie uczyła się jako mała dziewczynka, a ostatnim – willa Skiz na Łyczakowie, w której Zapolska spędziła kilka lat życia.

Załączone zdjęcia pozwolą Państwu zażyć atmosfery filmowej gry terenowej pod Wysokim Zamkiem.

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Witalij Hrabar
Joomla Extensions powered by Joobi