MENU


„Ucz, ucz się historii”. Lekcja w kinie na Przeglądzie

Najnowszej historii młodzi ludzie mogą się uczyć nie tylko z podręczników. Wydarzenia związane z II wojną światową i okresem PRL-u dzieci w szkołach z polskim językiem wykładowym i wszyscy chętni dorośli mogli poznać na ekranie w kinie i na specjalnych lekcjach w szkołach – program edukacyjny przygotowało Biuro Edukacji Publicznej z warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Czy są wśród nas tacy, którzy w wieku nastoletnim interesowali się historią? Czy raczej nudziliście się Państwo się wertując mało atrakcyjne podręczniki?  A może było wręcz odwrotnie i z zapartym tchem czytaliście Państwo książki historyczne?

Dziś coraz częściej narzekamy na to, że młodzież książek nie czyta i historią się nie interesuje. Jak więc nauczyć młodych ludzi, że historia jest ważna i warto ją poznawać? Coraz częściej dzieje się tak, że zamiast lektur młodzież ogląda ekranizacje, a jedynym źródłem wiedzy pozostaje dla niej internet.

Mamy świadomość tego, że kino nie zastąpi biblioteki, a film nie da rady stać się zamiennikiem książki. Ale produkcje filmowe mogą być bardzo pomocne w uzupełnianiu naszej wiedzy historycznej. Na 5 Przeglądzie ponownie zaprosiliśmy uczniów do obejrzenia filmów historycznych: „Inka 1946”, „Pilecki”, „Historia Kowalskich”, „Letnie przesilenie” – to filmy o wojennych i powojennych losach Polaków.

 Poza historycznymi porankami w kinie były też lekcje i warsztaty w szkołach – najmłodsi poznali wojenną odyseję Antka Srebrnego, bohatera komiksów edukacyjnych wydawanych przez IPN. Jego historia zaczyna się w Grodnie w 1939 roku, kiedy III Rzesza i Związek Sowiecki zaatakowały Polskę.

Dzielny Antek walczy, zostaje zesłany do Kazachstanu, ucieka z łagru i udaje mu się dostać do polskiego wojska. Prezentacje, gra planszowa, komiksy, mapy pozwalają na przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć szkolnych.

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Witalij Hrabar
Joomla Extensions powered by Joobi