MENU


Tylko taką mnie ścieżką poprowadź

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku odbył się wieczór poezji Agnieszki Osieckiej „Tylko taką mnie ścieżką poprowadź”. Było to pierwsze z kilku zaplanowanych przez organizatorów wydarzeń towarzyszących 5 Przeglądowi Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”, który zainaugurowano uroczyście 5 listopada.

Ci, którzy zdecydowali się spędzić niedzielny wieczór z poezją Osieckiej, na pewno nie żałowali. Dla wielu wieczór ten był niezwykle nostalgicznym powrotem do dawno minionych lat, szansą na powtórne przeżycie tych wyjątkowych chwil swego życia – radosnych i refleksyjnych – które już nie powrócą… A życie przecież płynie dalej i trzeba zdążyć zatańczyć na tym balu, zupełnie jak w piosence Osieckiej „Niech żyje bal!”. Dla wielu, zwłaszcza młodszych, wieczór ten był jednak na pewno odkryciem – odkryciem cudownej poezji i piosenki.

Urodzona w 1936 roku w Warszawie Agnieszka Osiecka, polska poetka, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny oraz dziennikarka, była także autorką ponad 2000 piosenek. Nie lubiła mówić o sobie, że jest poetką, ale że jest tekściarką. Konstruowała swoje wiersze tak, aby można je zaśpiewać. Pisanie wierszy miało być chwilową pasją zapełniającą czas między pracą i nauką, stało się jednak czymś najważniejszym w twórczości. Piosenki z jej tekstami wykonywali tacy artyści jak Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, „Skaldowie” czy „Raz, dwa, trzy”.

Teraz długa listów wykonawców piosenek do słów Agnieszki Osieckiej stała się jeszcze dłuższa. Pojawiły się na niej nazwiska młodych artystów, również tych najmłodszych. To właśnie oni przygotowali ten wyjątkowy wieczór pod kierunkiem Renaty Klęczańskiej, nauczycielki języka polskiego w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Każdy z młodych artystów starał się we właściwy sobie sposób przeżyć wykonywaną pieśń, przekazać słuchaczom uczucia i emocje. – Kiedy jeden z uczestników postanowił wykonać piosenkę z gitarą, okazało się, że było to bardzo ciekawe ujęcie tematu, które nadało temu wykonaniu cenny rys świeżości – uchyliła rąbka tajemnicy Salomea Pletenicka, jedna z uczestniczek koncertu wykonująca utwór „Nie żałuję”.

Wieczór pamięci Agnieszki Osieckiej zakończył się, choć 5 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku trwa nadal. Już niebawem, poza znakomitymi polskimi filmami, widzowie i sympatycy Przeglądu będą mogli obejrzeć dwie wystawy – jedną w CKPiDE, drugą w Muzeum Sztuki Przykarpacia (dawna kolegiata). W sobotę 12 listopada zapraszamy na przepiękny koncert muzyki filmowej w wykonaniu Katarzyny Dąbrowskiej i żeńskiej grupy smyczkowej „Apertus Quartet”.

Święto kina trwa!

Zdjęcia: Żanna Mojsejenko
Joomla Extensions powered by Joobi