MENU


Lekcja historii w kinie

Aby mądrze budować przyszłość, trzeba znać swoją przeszłość. Ta maksyma mogłaby również świetnie posłużyć jako motto wczorajszego wydarzenia, które miało miejsce w Iwano-Frankiwsku w ramach 5 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.

Uczniowie szkół w Iwano-Frankiwsku oraz studenci Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka mieli okazję obejrzeć film pt. „Pilecki”, stanowiący fabularyzowany dokument biograficzny poświęcony tytułowej postaci.

Witold Pilecki (pseudonim: Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiński) był żołnierzem polskiego podziemia, rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, skazanym przez komunistyczną władzę Polski Ludowej na karę śmierci. Urodził się w miasteczku Ołoniec w rosyjskiej Republice Karelii, do którego rodzina Pileckich została przesiedlona przez władzę carską w ramach represji wobec uczestników powstania styczniowego w 1863 roku. Witold Pilecki został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Walczył przeciwko Niemcom w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Po zakończeniu kampanii przedostał się do Warszawy, gdzie został jednym z organizatorów powołanej 9 listopada 1939 konspiracyjnej organizacji Tajnej Armii Polskiej. 19 września 1940 roku, w czasie organizowanych przez Niemców na terenie Warszawy łapanek Pilecki dobrowolnie oddał się w ręce okupanta, by jako więzień przedostać się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie miał zdobywać informacje i prowadzić działalność konspiracyjną. W rezultacie stał się głównym organizatorem polskiego podziemia na terenie obozu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z Auschwitz. Wiosną 1945 roku rotmistrz rozpoczął organizowanie siatki wywiadowczej, a także zdobywanie informacji o sytuacji w Polsce, między innymi o żołnierzach Armii Krajowej uwięzionych w obozach NKWD na terytorium Polski oraz deportowanych Związku Radzieckiego.

W filmie wystąpił syn rotmistrza Witolda Pileckiego, który opowiada historię swojego ojca.

Istotną kwestią jest fakt, że właśnie te zamierzchłe losy ubrane w formułę kina dokumentalnego prezentuje się dorastającemu pokoleniu. Dzieje się to w momencie, kiedy kształtuje się ich świadomość, gdy uczą się analizowania i formułowania swoich poglądów.

Podobnie jak w przypadku historii polskiego narodu, również naród ukraiński występował przeciwko niemieckiej okupacji i radzieckiemu reżimowi. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie wiedzy o tych wspólnych dla obu narodów doświadczeniach, aby w ten sposób zadbać o dobrosąsiedzkie stosunki polsko-ukraińskie.

Tuż przed początkiem wczorajszego seansu właśnie na te aspekty wskazywał w swojej przemowie konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP w Lwowie.

Elementy historyczne i dokumentalne Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” stanowią jego ważny rdzeń. Są to zarówno obrazy fabularne o tematyce historycznej, jak i dokumenty, jednak na filmie nie koniec – historia przybiera również inne formy. W tym roku widzowie będą mogli odwiedzić również wystawę „Samarytanie z Markowej” połączoną z pokazem filmu „Świat Józefa”. Będzie to historia Józefa Ulmy i jego rodziny – Polaków zamordowanych przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Pokaz filmu odbędzie się 9 listopada o godz. 18:00 w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Inną wartą uwagi propozycją będzie wystawa „Rzeczpospolita utracona”, czyli podróż w czasie do świata, który odszedł bezpowrotnie na skutek ogólnoświatowego polityczno-wojennego kataklizmu, którym była II wojna światowa – owoc imperatorskich ambicji zbrodniczych reżimów XX stulecia, hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego Związku Radzieckiego. Otwarcie wystawy odbędzie się 11 listopada w Muzeum Sztuki Podkarpacia.

Zdjęcia: Andrzej Leusz
Joomla Extensions powered by Joobi