MENU


Awans generalski dla Jana Karskiego

Za nami 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Dzień ten uświetniła również wiadomość, iż porucznik Jan Karski został pośmiertnie awansowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do stopnia generała brygady. Tym bardziej jesteśmy dumni z tej nominacji, ponieważ właśnie w ramach tegorocznego 5 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” mieliśmy przyjemność prezentować Państwu film „Karski i władcy ludzkości”, opowiadający o bohaterskich dokonaniach generała Karskiego w trudnych wojennych czasach.

Urodzony w 1914 roku Jan Karski z wykształcenia był prawnikiem i historykiem, przez wybuchem II wojny światowej pełnił funkcje dyplomatyczne, a w czasie wojny działając w Polskim Państwie Podziemnych był kurierem i emisariuszem politycznym. Jednym z jego głównych zadań było przeniknięcie do warszawskiego getta i informowanie świata zachodniego o tragicznej sytuacji Żydów pod okupacją niemiecką. Efekt tej działalności przeszedł do historii jako „Raport Karskiego”. Po wojnie Jan Karski emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie poświęcił się karierze naukowej (co ciekawe, jednym z jego słuchaczy był były prezydent USA Bill Clinton), kontynuował również swoją misję donoszenia światu o zbrodniach nazistów dokonanych na ludności żydowskiej. Jan Karski zmarł w 2000 roku pozostawiając po sobie cenny dorobek publikacji i nagród – zarówno otrzymanych, jak i ustanowionych.

Wraz z wyróżnieniem Jana Kurskiego pośmiertny stopień generalski otrzymał również pułkownik Ryszard Kukliński. Ta postać również doczekała się kinowej adaptacji swojej historii – film „Jack Strong” prezentowaliśmy państwu we Lwowie i Stanisławowie w 2014 roku w ramach 3 edycji PNFP. Awans generalski otrzymał także pułkownik pilot Ludwik Krempa, który w bieżącym roku obchodził swoje setne urodziny. Generałowi Krempie składamy najserdeczniejsze życzenia i gratulujemy awansu!

Opr. na podst.: jankarski.org, rmf24.pl
Joomla Extensions powered by Joobi