
Juliusz Machulski. Król polskiej komedii

Kilka najlepszych komedii Juliusza Machulskiego, to jedna z tegorocznych propozycji dla gości 6 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”.
Machulski zadebiutował filmem „Vabank” w roku 1981. Polska kinematografia tamtego czasu to przeważnie kino moralnego niepokoju, jednak młody 26-letni reżyser wybrał zgoła inną drogę – kino rozrywkowe wzorowane na amerykańskiej klasyce gatunku.
Recenzenci przyjęli film równie dobrze, jak publiczność, a dla Machulskiego „Vabank” stał się początkiem przygody z wielkim kinem.
Dwa lata po reżyserskim debiucie Machulski zrealizował komedię science fiction „Seksmisję”. Cenzura miała wiele zastrzeżeń wobec tej antyutopijnej wizji społeczeństwa. System rządzenia opiera się w „Seksmisji” na oszustwie, obywatelom wmawia się, że żyją w krainie doskonałości, nieprawomyślni są uciszani, a historia fałszowana. Film został jednak dopuszczony na ekrany i okazał się hitem.
Kadr z filmu "Seksmisja"
Po kolejnych udanych komediach „Kingsajz” (1987) i „Déjà Vu” (1989) Juliusz Machulski został okrzyknięty królem polskiej komedii. Machulskiemu marzyło się jednak stworzenie dramatu wojennego. Chciał udowodnić, że nie tylko potrafi rozśmieszyć widza, ale potrafi również mówić o rzeczach poważnych. W 1992 roku zrealizował „Szwadron”, którego akcja rozgrywa się podczas Powstania Styczniowego. Film ten uważany jest za najlepszy w dorobku reżysera.
Kultowym filmem Polski lat 90. stał się „Kiler”. Bohaterem tej znakomitej komedii sensacyjnej był Jurek Kiler, warszawski taksówkarz, który pewnego dnia zostaje przez pomyłkę aresztowany jako bezwzględny, profesjonalny zabójca. W więzieniu zabawny nieudacznik zaczyna być brany za Kilera, mordercę o międzynarodowej sławie. Wkrótce kilku polskich gangsterów pomaga mu wydostać się zza krat, a Jurek Kiler musi zmierzyć się z konsekwencjami swojej sławy. Sukces filmu był ogromy, a Machulski otrzymał nawet od Disneya propozycję zakupu prawa do amerykańskiego remake’u.
W jednym z wywiadów reżyser powiedział: „Komedia jest bardzo wdzięcznym i szlachetnym gatunkiem. Rozbawić człowieka jest znacznie trudniej niż zmusić do płaczu czy przestraszyć”. Machulski pozostał wierny gatunkowi komedii po dzień dzisiejszy. Kilka tygodni temu na ekrany kin wszedł jego najnowszy film „Volta”. Lwowianie będą mieli okazję obejrzeć go podczas 6 PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”.
Kadr filmu "Volta"
Źródła: Filmpolski.pl, Culture.pl, fakt.pl, Film.com.pl