MENU


Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca

Lwów – dawna stolica Galicji – był za czasów Habsburgów jednym z najbardziej otwartych i europejskich miast polskich. Studenci powracający z podróży do Londynu, Paryża i Wiednia przywozili nowinki ze świata polityki, kultury i nauki, a także sportu. Nic więc dziwnego, że wkrótce lwowiacy stali się pionierami nowych dyscyplin.

Otwarcie wystawy „Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca” miało miejsce 7 października w Kinopalacu przy ul. Teatralnej z udziałem Konsula Rafała Kocota i prezesa LKS „Pogoń Lwów” Marka Horbania.  Na otwarciu  wystawy byli obecni Jan Banaś  słynny zawodnik,  reprezentant Polski,  Dariusz Czernik - rzecznik prasowy „Górnika” Zabrze, dziennikarz, kierownik Muzeum Sportu Górnika Zabrze, Andrzej Azyan - prezes Towarzystwo Miłośników Lwowa w Zabrzu,  Witold Madej - wiceprezes Towarzystwo Miłośników Lwowa w Bytomiu oraz Bogdan Lupa - pasjonat lwowskiej piłki nożnej, autor wielu książek o lwowskim sporcie,  współautor wystawy.

Autorzy wystawy chcieli przypomnieć o zasługach lwowskich sportowców w rozwój polskiego sportu. To przecież tu się urodził gwiazda piłki nożnej powojennej Polski - Kazimierz Górski! Futbol nie był jednak jedyną dyscypliną, która prężnie się rozwijała w dawnym Lwowie. Na wystawie można było się przyjrzeć historii przeróżnych dyscyplin sportowych - szermierki, saneczkarstwa, lekkoatletyki, tenisa stołowego i innych.

W międzywojennym Lwowie drugie miejsce po piłce nożnej pod względem popularności zajmowała lekkoatletyka. Wszystkie lwowskie duże obiekty sportowe koniecznie miały tory wyścigowe oraz sektory dla skoków i rzutów.

Tradycje strzelania kulowego we Lwowie sięgają średniowiecza. Istniały kryte strzelnice na Kajzerwaldzie, Zamarstynowie i w niektórych gmachach uczelni. W 1931 roku, razem z mistrzostwem świata z łucznictwa we Lwowie odbyły się mistrzostwa świta z strzelania kulowego w pawilonach parku 26 pułku piechoty.

Kilka plansz zostało poświęconych piłce nożnej. Można się było przyjrzeć rozwojowi drużyn piłkarskich i stadionów we Lwowie. Zapoznaliśmy się z historią takich wielkich piłkarzy jak Włodzimierz Chomicki, Kazimierz Górski, Karło Miklosz.

Bogactwo i różnorodność przedwojennego życia sportowego we Lwowie zdecydowanie zdumiewa i zaskakuje.

Zdjęcia: Oleh Kokhan
Joomla Extensions powered by Joobi