MENU


Jazz płynący z ekranu

„Chopin nie podejrzewał nawet, że tworzy muzykę filmową” – takim żartem Piotr Wyleżoł zaprezentował publiczności zgromadzonej na uroczystym koncercie w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej kolejny utwór swojego trio. Na program złożyły się utwory głównie polskich kompozytorów – twórców muzyki filmowej oraz muzyka wykorzystana w filmach, pomimo iż pierwotnie nie była stworzona specjalnie do tego celu, tak jak to było w przypadku muzyki Chopina. Zabrzmiała ona w takich aranżacjach, że główny motyw stawał się ledwie dostrzegalny, a całość wypełniały własne interpretacje, emocje i odczucia muzyków.

Uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski zebrał pełną salę w Filharmonii Obwodowej – po prostu nie było gdzie szpilki wetknąć. Po raz pierwszy w Iwano-Frankiwsku zabrzmiały utwory muzyczne w aranżacjach jazzowych. Piotr Wyleżoł, Alan Wykpisz i Marcin Kaletka zanurzyli słuchaczy w jazzowych przeplatankach. Co jakiś czas sala wybucha oklaskami w odpowiedź na szczególnie zagraną nutę lub cały pasaż. Pianista i kompozytor Piotr Wyleżoł mówi, że muzyka brzmiąca w filmach ma szczególny charakter, jej zadaniem jest wzmocnienie tych emocji, które są przedstawione na ekranie. Mówi, że przyjemnie się jej słucha i równie przyjemnie się gra, dodając coś od siebie.

„Zagraliśmy kilka znanych utworów muzyki filmowej polskich kompozytorów, które są lekkie w odbiorze. Chcieliśmy jak najlepiej zaprezentować je publiczności. Nad wyborem kompozycji się zastanawialiśmy niedługo, wybraliśmy te utwory, które są ludziom dobrze znane. Jako muzycy jazzowi w naszych aranżacjach zmieniliśmy nieco melodię i rytm, ale mimo to, mamy nadzieję, że publiczność rozpoznała w nich oryginalne utwory. Trzeba powiedzieć, że są tu fantastyczni ludzie, bardzo ciepli. Przyjemna interakcja z publicznością pozwoliła nam czuć się na scenie pewniej. Gdyby to zawsze było tak ciepło na scenie, jak dziś było tutaj. Koniecznie chcielibyśmy wrócić tu jeszcze” – podzielił się wrażeniami po koncercie Piotr Wyleżoł.

Dobrą już tradycją stało się organizowanie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w ramach Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich. 2017 rok nie był tu wyjątkiem. Publiczność w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) usłyszała jazz z najwyższej półki i nie od razu pozwoliła artystom zejść ze sceny. Po długich oklaskach trio jazzmanów musiało wyjść na bis i zagrać jeszcze jeden utwór.

Zdjęcia: Żanna Mojsejenko
Joomla Extensions powered by Joobi