MENU


Wystawa Retrospekcja 70

W czasie 7. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich zaprezentowano prace Jacka Koprowicza, który ma 70 lat, studentem został w roku 1970 w roku 70-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Schillera w Łodzi. Poza masą siódemek pokazano interesująca wystawę fotograficzną i etiudy studentów.

We Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego zaprezentowano wystawę prac Retrospekcja 70 polskiego fotografika i filmowca Jacka Koprowicza. Wystawę otwierają surrealistyczne, czarnobiałe fotomontaże z lat… 70. Cykl wykonanych nad Bałtykiem zdjęć „Zmiana pogody” prezentuje gwałtowną zmianę aury w czasie spaceru. Wyjątkowość zdjęć polega na tym, że nie są inscenizowane, choć sprawiają takie wrażenie, że autor ustawiał ludzi do zdjęć. Koprowicz zabiera nas również w podróż do chrześcijańskiej dzielnicy Kairu cyklem „Egipt. All inclusive”. Jak sam przyznał, nigdy by nie trafił do półtoramilionowej dzielnicy, gdyby nie praca nad filmem. Poznajemy życie Koptów, domy, ulice, bazary, świątynie. Są to obrazy dalekie od tego co proponują nam foldery turystyczne pod hasłem „Egipt. All inclusive”. Dla kontrastu Koprowicz dołączył zdjęcia z podróży wzdłuż Nilu. Całość pokazuje różne oblicza Egiptu.

Zebranych przywitał konsul generalny Rafał Wolski. Obecni byli Janusz Tylman, szef Katedry Fotografii na Wydziale Operatorskim łódzkiej filmówki, Iwan Dudycz, zastępca dyrektora do spraw nauki Lwowskiej Galerii Obrazów. Ponadto zaprezentowano prace studentów Jacka Koprowicza. Były obecne Magdalena Benda i Julia Ożańska, z kierunku fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTiT. Spotkanie poprowadził Eugeniusz Sało.

– Ja tak naprawę jestem z zawodu reżyserem filmowym i operatorem – przyznał Jacek Koprowicz - Moje życie tak się potoczyło, że z jednej strony byłem reżyserem, scenarzystą i jestem nimi do tej pory, ale z drugiej strony moją fascynacją była fotografia i uległem tej fascynacji wcześniej, bo już w latach 60. W trakcie moich studiów na wydziale operatorskim powstały dość znane cykle, fotomontaże, które były prezentowane na całym świecie. Nauczając w szkole filmowej, prowadząc przedmiot „Estetyka obrazu” staram się skłonić studentów, żeby opowiadali przy pomocy zdjęć, by tworzyli swego rodzaju cykle narracyjne.

Jacek Koprowicz jest znany również jako filmowiec. Był związany ze Studiem filmowym TOR. Zrealizował m. in. nominowany do Złotych Lwów w 1985 roku film „Medium” i mającego pięć nominacji filmu „Mistyfikacja” z 2010 roku. Obecnie pracuje nad filmem o ostatnich tygodniach życia Fryderyka Chopina. Jest wykładowcą w PWSFTiT.

Zapoznano lwowian również z etiudami studentów Wydziału Operatorskiego z Łodzi. Pokaz trwał około 40 minut i zaprezentował prace wykonane pod okiem wybitnych polskich operatorów.

Otwarcie wystawy odbyło się 14 października jako część Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Organizatorem festiwalu jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej we Lwowie.

Tekst: Wojciech Jankowski, „Kurier Galicyjski”

Zdjęcia: Witalij Hrabar
Joomla Extensions powered by Joobi