MENU


Film "Róża" zdobył nagrodę MECEFF!

W dniach 3-6 września 2012 roku w  Mediaş w Rumunii odbył się już po raz drugi Środkowoeuropejski Festiwal Filmowy promujący czeską, austryjacką, węgierską i polską kinematografię. Wśród wyłonionych zwycięzców znalazły się m.in.: polsko – rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” w reż. Ancy Damian oraz wielokrotnie już nagradzany film „Róża” w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

„Róża” okazała się najlepszym filmem festiwalu. Jury konkursu doceniło obraz za doskonałą interpretację i przedstawienie problemu oraz ekspresyjność języka filmowego, a także za odwagę poruszenia niełatwej tematyki z historii Europy. Jest to kolejna nagroda dla obrazu Smarzowskiego, spośród dotychczasowych warto przypomnieć siedem nagród Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł”, sześć „Złotych Lwów” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wiele innych wyróżnień w Polsce i na całym świecie.

Na festiwalu uhonorowany został również film „Droga na drugą stronę”, laureat m.in. czterech „Złotych Lwów” w 2011 roku. W Rumunii otrzymał natomiast specjalne wyróżnienie jury za oryginalność pomysłu i wykonania.

Warto dodać, że produkcja obu nagrodzonych filmów była współfinansowana  przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – głównego partnera PNFP „Pod Wysokim Zamkiem”.

 
Joomla Extensions powered by Joobi