MENU


Zwierciadło współczesnej Polski

2 dni przed pierwszym seansem 8 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” organizatorzy i partnerzy tego wydarzenia spotkali się z lwowskimi dziennikarzami. Podczas tegorocznej edycji PNFP zaprezentowanych zostanie ponad 20 nowych polskich produkcji filmowych. Będą wśród nich filmy obyczajowe, komedie, dramaty, filmy historyczne oraz dokumentalne.

Otwierając spotkanie, konsul Rafał Kocot z KG RP we Lwowie powiedział: „Przegląd jest zwierciadłem współczesnej Polski. To przecież nie tylko seanse filmowe, ale również wydarzenia towarzyszące. Jak zawsze odbędzie się gra terenowa, dla uczniów lwowskich szkół przygotowaliśmy tradycyjną już lekcję historii w kinie, będą spotkania z aktorami”. Konsul Kocot podkreślił, że na szczególną uwagę zasługuje film „Kurier”, który opowiada o losach polskiego bohatera II wojny światowej, Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Dyrektor artystyczny sieci Kinopałac Lwów, Stanisław Tarasenko podkreślił, że lwowianie bardzo interesują się przeglądem polskiego kina, o czym świadczy to, jak szybko sprzedają się bilety: – Wiele osób we Lwowie interesuje się polską kulturą. Oni chcą wiedzieć co dzieje się we współczesnej polskiej kinematografii.

Grzegorz Szatkowski, prezes Zarządu Kredobank przypomniał, że Bank od lat wspiera PNFP, co przynosi wielką satysfakcję. Dodał, że z osobistych i zawodowych obserwacji wnosi, że Polacy i Ukraińcy wciąż niewiele o sobie wiedzą, a PNFP znakomicie niweluje tę lukę.

– Jest to wydarzenie, które wpisało się już w kulturalną mapę Lwowa. Warto je wspierać i z radością oczekujemy otwarcia festiwalu – zakończył G. Szatkowski.

Orest Błażyjewskyj, założyciel firmy Technika dla Biznesu, która wspiera PNFP od pierwszej edycji w 2012 roku, potwierdził, że Przegląd jest już stałym elementem lwowskiego kalendarza kulturalnego. Wyraził też radość, że na festiwalu pojawią się tematy związane z ukraińskimi Karpatami.

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich rozpocznie się w najbliższy piątek, 4 października i potrwa do niedzieli 13 października. Wszystkie seanse zaplanowano w Kinopałacu przy ulicy Teatralnej.

Bilety w tradycyjnie symbolicznej cenie 35 hrywien dostępne są już w kasach kina.

Zdjęcia: Ołeksandr Danczewski
Joomla Extensions powered by Joobi