MENU


Jesień z polskim filmem „Pod Wysokim Zamkiem”

Uroczystym pokazem filmu „Kurier” w reżyserii W. Pasikowskiego rozpoczął się we Lwowie 8 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Przez najbliższe 10 dni we Lwowie królować będzie polskie kino, a szansa obejrzenia ponad 20 najnowszych produkcji  filmowych znad Wisły przyciąga do kin nie tylko lwowian, ale i gości z innych części Ukrainy. 

„Dzisiejsza, ósma już edycja dowodzi, że wydarzenie to wpisało się na trwałe w kalendarz kulturalny Lwowa” – powiedziała Katarzyna Sołek, pełniąca obowiązki Konsula Generalnego RP we Lwowie podczas części oficjalnej w lwowskim „Kinopałacu”. 

Film otwarcia to opowieść o wojennym rozdziale życia jednej z najważniejszych postaci polskiej powojennej emigracji politycznej – Janie Nowaku-Jeziorańskim. W czasie II wojny światowej był kurierem i emisariuszem Rządu Londyńskiego oraz Komendy Głównej Armii Krajowej, zaś później, gdy Polskę od wolnego świata oddzieliła żelazna kurtyna.

 „Jan Nowak Jeziorański zasłynął nie tylko brawurowymi akcjami po II wojnie światowej, ale również tym, że po wojnie przez 25 był szefem sekcji polskiej Radia Wolna Europa – głosowi wolnego świata w mrocznych czasach komunizmu”- dodała Katarzyna Sołek.

Szef Lwowskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Hanuszczyn wyrażając radość z faktu organizacji we Lwowie tak ważnej imprezy kulturalnej powiedział: „Polska jest krajem, który ma do nas serdeczny stosunek i sąsiada należy dobrze rozumieć. Najlepszym sposobem jest wymiana kultury. Dzisiaj mamy okazję zobaczyć, jakie nastroje panują w polskim kinie i w dziełach polskich twórców X Muzy”.

Poza 20 filmami, na gości Przeglądu czeka szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. wystawa „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska” przygotowana przez wrocławskie Ossolineum, recital wybitnego polskiego aktora Piotra Machalicy pt. „Mój ulubiony Młynarski”, gra terenowa odsyłająca uczestników do przedwojennego Lwowa, „Lekcja historii w kinie” adresowana do uczniów polskich szkół ze Lwowa. Gościem PNFP będzie Maciej Dancewicz, współscenarzysta spektaklu Teatru Telewizji „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Dzieło to będzie zaprezentowane w nawiązaniu do 80 rocznicy śmierci tego pisarza, do której doszło w Kutach, graniczącym z Rumunią miasteczku II RP.  

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” został po raz pierwszy zorganizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie w roku 2012. Od samego początku wydarzenie to zyskało olbrzymią sympatię lwowskiej publiczności i wpisało się na trwałe w kalendarium  wydarzeń kulturalnych w mieście. Zespół organizacyjny Przeglądu tworzą w przeważającej mierze lwowscy Polacy, dając tym wyraz swojego przywiązania do kultury polskiej oraz rozumienia celu jej promocji poza granicami kraju. Wydarzenie to ma charakter niekomercyjny i jest tradycyjnie wspierane przez wielu partnerów i sponsorów. Nieprzerwanie od 2012 roku partnerem PNFP jest także Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zdjęcia: Witalij Hrabar

 
Joomla Extensions powered by Joobi