MENU


Lekcja historii w kinie

W tym roku dla młodzieży ze szkół z polskim językiem nauczania w obwodzie lwowskim przygotowano niespodziankę, przy której z pewnością się nie nudzili. Zaprezentowano dzieło Władysława Pasikowskiego, które zrealizowano na podstawie życiorysu „polskiego Jamesa Bonda” – Jana Nowaka - Jeziorańskiego. Jest to film o wartkiej sensacyjnej fabule, wzbogacony o wydarzenia, które nie miały miejsca, ale które uatrakcyjniły film. Opowiada on losy jednej z misji legendarnego kuriera.

Spotkanie przed pokazem filmu poprowadził Mariusz Urbanek z, działającego przy Zakładzie Ossolińskich we Wrocławiu, Muzeum Pana Tadeusza. Gość, znawca wielu biografii ważnych Polaków, autor m. in książki „Jan Nowak. Biografia opowiadana” przybliżył historię polskiego kuriera:  „Jan Nowak nie planował być bohaterem. Skończył studia i w 1939 roku wybuchła wojna. I to pokolenie, które nie znało życia w zaborach, które uczyło się w wolnej Polsce, nagle stanęło wobec tego samego pytania, co w czasie powstania listopadowego, powstania styczniowego, czyli „bić się czy nie bić?”. Jan Nowak Jeziorański odpowiedział na to pytanie, tak samo, jak odpowiedzieli młodzi powstańcy, czyli „bić się!”.

Mariusz Urbanek zrelacjonował młodzieży dalsze losy Jana Nowaka - Jeziorańskiego. Przez 25 lat polski kurier był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Redakcja, która znajdowała się w Monachium, podawała informacje i publicystykę, która nie miała prawa pokazać się w komunistycznych mediach w Polsce. Później Jeziorański był konsultantem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. Był jednym z nielicznych Polaków, który miał dostęp bezpośrednio do czterech, kolejnych prezydentów: Ronalda Reagana, Jimiego Cartera, George’a Busha i Bila Clintona.

W ramach „Lekcji historii w kinie” pokazano ponadto, historie w ożywionych obrazach pokazujące ważne wydarzenia z historii Polski, powstałe w oparciu o znane obrazy. Zaprezentowano „Emilię Plater w bitwie pod Szawlami”, „Bitwę pod Samosierrą”, „Przysięgę Kościuszki na Rynku w Krakowie w dniu 24 marca 1794 r.”, „Olszynkę Grochowską” i „Wiosnę Roku 1905”. Są to filmy z cyklu „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Zdjęcia: Witalij Hrabar
Joomla Extensions powered by Joobi