MENU


Siły Białego Słonia nie da się powstrzymać

Mieszkańcy Lwowa, za sprawą Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod wysokim Zamkiem”, mieli okazję udać się w fascynującą podróż do obserwatorium na górze Pop Iwan. Zobaczyli fantastyczne ujęcia gór, przełęczy, zachodów słońca w Karpatach i prześlizgujących się ich wierzchołki chmur, ale gwiazdą wieczoru był legendarny Biały Słoń.

Zaprezentowano film „Obserwatorium” Wiesława Romanowskiego i „Biały Słoń” Eugeniusza Sało. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z Ihorem Cependą, rektorem Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankiwsku i Janem Malickim, dyrektorem Studium Europy Wschodniej, które poprowadził Eugieniusz Sało.

Jan Malicki wyjaśnił na swoim przykładzie, na czym polega fascynacja tym miejsce: - Wszedłem tam i nagle moim oczom ukazał się widok, jakby zdjęcie ekranizacji Shakespeare. Jakiś potężny szkocki zamek! Stało się ze mną to, co innym wszystkimi, mianowicie, kto tam wszedł, to „jest już kupiony”. Siła tego obiektu jest tak wielka, że nie da się tego powstrzymać! Pamiętam ją do chwili obecnej. To jest niewiarygodny wpływ na człowieka, który stanie tam i zobaczy tę potęgę!

Profesor Cependa przyznał, że próby ponownego powołania do życia obserwatorium miały miejsce już wcześniej:

- Po 1939 roku, gdy Związek Sowiecki okupował te tereny, były próby odnowienia pracy naukowej tego obiektu do 1941 roku. Pod koniec lat 50. Powstał bardzo poważny projekt odbudowy obserwatorium. W jakim celu, do dziś nie wiem. Możliwe, że myślano o stworzeniu stacji radiolokacji takiej, jaką później stworzono w Mukaczewie. Dzięki ich pracy, rzetelnej trzeba przyznać, mieliśmy zaznaczone na planie źródła i inne ważne szczegóły. Na początku lat 90 była znowu taka inicjatywa, ale upadło w fazie zbierania dokumentacji.

Polskie obserwatorium, które stanęło na Popie Iwanie w 1938 roku. Niebawem II Rzeczpospolita upadła pod naporem Niemców i sowietów. Polski cud budownictwa w Karpatach zaczął niszczeć w czasach sowieckich i wolnej Ukrainy. Z inicjatywy Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankiwsku i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęły się prace remontowe obserwatorium.

Film „Biały Słoń” powstał w Studiu Filmowym Lwów Kuriera Galicysjkiego.

Zdjęcia: Witalij Hrabar
Joomla Extensions powered by Joobi