MENU


Najnowsze filmy polskie zostaną zaprezentowane w Iwano-Frankiwsku

Chciałoby się go nazwać tradycyjnym, ale byłoby to właściwe wyłącznie ze względu na to, że zaczyna się tradycyjnie jesienią, i tradycyjnie jest największym wydarzeniem w świecie kina polskiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zasadniczo jednak co roku organizatorzy proponują nam coś nowego.

W Iwano-Frankiwsku rozpoczyna się 8 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Jak mówią organizatorzy tego wydarzenia filmowego, w tym roku zaprezentowanych zostanie ponad 20 filmów. Będą to filmy historyczne, komedie, dokumentalne, thrillery, dramaty obyczajowe, rekonstrukcje historyczne. W kasach kina „Lumiere” bilety kosztują zaledwie 35 hrywien.

Pomysłodawczyni i autorka idei Przeglądu, Barbara Pacan, powiedziała, że w tym roku po raz pierwszy zostaną pokazane filmy dla dzieci i młodzieży. W tym roku szczególnie ciekawy będzie film „Kiedy zamykam oczy” opowiadający o polskim pisarzu Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu, który zginął na początku drugiej wojny światowej między Kutami a Wyżnicą, gdzie wówczas przebiegała granica polsko-rumuńska.

Dla Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem to największa polska impreza kulturalna na Zachodniej Ukrainie, o czym przypomniał konsul Rafał Kocot.

Na Przeglądy organizatorzy co roku starają się wybrać najnowsze filmy, nagrodzone na festiwalach, a czasami takie, które nie weszły do zwykłej dystrybucji.

Tradycyjnie już Przeglądowi będzie towarzyszył szereg ciekawych, dodatkowych wydarzeń w przestrzeni miasta. Będzie to między innymi prezentacja dwóch filmów dokumentalnych, prezentujących historię i stan dzisiejszy Białego Słonia na górze Pop Iwan.

Zdjęcia: Ołeksa Butczak
Joomla Extensions powered by Joobi