MENU


Polskie filmy w dawnym Stanisławowie

Filmem „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego rozpoczął się 8. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku. W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego będzie można obejrzeć wystawę „Jan Nowak-Jeziorański. Misja: Polska” poświęconą biografii legendarnego Kuriera z Warszawy. Do jej odwiedzania zachęcamy przez cały czas trwania Przeglądu.

W każdym z prezentowanych filmów, niezależnie od tego czy jest to komedia, dramat, film obyczajowy czy kino historyczne, kryje się cząstka współczesnej Polski, o której chcą opowiadać organizatorzy  tego wydarzenia.

Przyjaciół i gości powitała wicekonsul Katarzyna Sołek z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

– Ósma edycja Przeglądu jest wydarzeniem wyjątkowym, chociażby z tego względu, że jesteśmy w przede dniu święta Niepodległości Polski. Zarówno we Lwowie, jak i w Iwano-Frankiwsku wydarzenie cieszy się ogromną popularnością i już na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych obu miast. Przegląd jest skierowany zarówno do ukraińskich mieszkańców miasta, jak również do miejscowych Polaków – powiedziała wicekonsul.

Obecny na uroczystości mer miasta Rusłan Marcinkiw podziękował Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie i CKPIDE za organizację kolejnej edycji tego wydarzenia.

– W Iwano-Frankiwsku odbywa się dużo wydarzeń, które pokazują, że Polacy i Ukraińcy są przyjaciółmi i nic nas nie rozdzieli, nic nas nie zmieni, bo mamy znacznie więcej wspólnego – powiedział Rusłan Marcinkiw.

Na gości, którzy swoją obecnością zaszczycili uroczystość otwarcia PNFP, czekały czerwony dywan, lampka szampana oraz cieszący się co roku szczególną popularnością kącik fotograficzny. Tym razem tłem do pamiątkowych zdjęć była kolorowa kompozycja bazująca na fotosach z filmów prezentowanych podczas Przeglądu.

Organizatorem 8. Przeglądu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Zdjęcia: Witalij Hrabar
Joomla Extensions powered by Joobi