MENU


Paderewski i Chopin w Stanisławowie

Głównym punktem obchodów 101. rocznicy Niepodległości Polski w Iwano-Frankiwsku był recital fortepianowy wybitnego polskiego pianisty Pawła Kowalskiego. Koncert był wydarzeniem towarzyszącym 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich, który trwa w stolicy Przykarpacia.

– Z okazji święta naszej polskiej wspólnoty, tej w kraju i za granicą, życzę Państwu pomyślności, odpowiedzialności w działaniu i działaniu na rzecz wspólnoty polskiej tutaj na Ziemi Stanisławowskiej czy też w kraju. Niech ta wspólnota się wzmacnia i niech nasze dzieło tutaj budowane wspólnie z naszymi ukraińskimi sąsiadami dojrzewa i powstaje tak, aby nasze dzieci i wnuki były z nas dumne. Niech żyje wolna Niepodległa Polska! Niech żyje wolna Niepodległa Ukraina! – powiedział konsul Rafał Kocot witając uczestników koncertu.

W iwanofrankiwskiej filharmonii zabrzmiały utwory Jana Ignacego Paderewskiego i Fryderyka Chopina. Nie mogło zabraknąć muzyki filmowej, wszakże koncert stanowił istotny element programu największej prezentacji kina polskiego w Europie Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy koncertu mieli przyjemność wysłuchać więc wspaniałych i poruszających utworów Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza i Krzysztofa Komedy.

– Bardzo cieszę się, że cała polska społeczność, ale również ukraińscy gospodarze przybyli tłumnie i wysłuchali tę porcje jakże różnorodnej muzyki polskiej. Cieszę się, że mogłem tutaj zagrać. Przeczytałem wcześniej dwie książki Tadeusza Olszańskiego. Ta wizyta jest logicznym ciągiem dalszym moich zainteresowań historyczną Polską, Lwowem i Stanisławowem – powiedział po koncercie Paweł Kowalski.

Swoimi wrażeniami podzielił się także Michał Dejnega, wicedyrektor Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku. – Swoje emocję mogę wyrazić jednym słowem „super”. Brawo dla Pawła Kowalskiego. To wykonanie mówi o jego wielkim talencie i patriotyzmie. Wyczuwaliśmy to w sali filharmonii – powiedział Dejnega.

W foyer filharmonii otwarto również wystawę prezentującą dorobek artystyczny i polityczny Ignacego Jana Paderewskiego – światowej sławy pianisty, wybitnego polityka, jednego z ojców polskiej niepodległości w 1918 roku.

Zdjęcia: Witalij HrabarJoomla Extensions powered by Joobi