MENU


Biały Słoń „Pod Wysokim Zamkiem”

Wystawa fotograficzna „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokaz dwóch filmów dokumentalnych – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” złożyły się na cieszące się dużym zainteresowaniem wydarzenie towarzyszące 8. Przeglądowi Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Zostało ono zorganizowane w Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

– Pop Iwan był, z jednej strony, celem w warunkach zimowych niebezpieczny. Ale właśnie wtedy mogliśmy zrealizować masę różnorodnych fotografii. Te zdjęcia prezentują przestrzeń w różnych warunkach oświetleniowych, w potężnym wietrze, w różnych wariantach chmur. Ten sam w sobie budynek obserwatorium, oblodzony, potężny, monumentalny robił ogromne wrażenie. Spędzenie w głównym masywie Czarnohory trzech dni powodowało, że mogliśmy zrobić naprawdę dużo pięknych i różnorodnych ujęć, które dzisiaj tutaj prezentujemy – powiedział Jacek Wnuk
z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, jeden z autorów prezentowanych zdjęć. Był on także uczestnikiem zimowej wyprawy w Karpaty Wschodnie, która odbyła się w lutym 2018 roku w ramach współpracy PWSZ w Krośnie i Szkoły Filmowej w Łodzi.

Po zaprezentowaniu filmów „Obserwatorium” produkcji Instytutu Polskiego w Kijowie i Studium Europy Wschodniej UW oraz „Biały Słoń” Studia Filmowego Lwów Kuriera Galicyjskiego odbyło się spotkanie z rektorem Uniwersytetu Przykarpackiego prof. Ihorem Cependą i Wołodymyrem Czernećkym, kierownikiem Ministerstwa Nadzwyczajnych Sytuacji Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim. Opowiedział on o działalności Stanicy Ratownictwa Górskiego, która działa na Popie Iwanie od września 2017 roku.

Spotkanie poprowadził Eugeniusz Sało, reżyser dokumentu „Biały Słoń”.

– Wystawa oraz filmy wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenia. Pokazują historię, ale przede wszystkim, mówią o tym jaką rolę to miejsce odgrywa teraz i odegra w przyszłości. Jak bardzo ono może pomóc w tym, aby jednoczyć narody i służyć turystom – powiedział konsul Patryk Stelmach
z KG RP we Lwowie, który był gościem wydarzenia.

Rektor Ihor Cependa poinformował, że udało się pozyskać 1 milion 50 tysięcy euro z programu transgranicznego PL-BY-UA na kolejne prace związane z rewitalizacją dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan.

- Połowa tych środków jest przeznaczona na odbudowę obserwatorium, dostosowania go do potrzeb centrum ratownictwa górskiego. Będzie to także dobra szkoła dla ratowników górskich,
a także świetny ośrodek badawczy dla studentów i naukowców obu państw. Chcemy, aby obserwatorium działało cały rok, dążymy do tego, aby to nie był sezonowy obiekt – dodał współinicjator odbudowy Białego Słonia, prof. Cependa.

Zdjęcia: Ołeksa Bulczak
Joomla Extensions powered by Joobi