MENU


Zmarł Wojciech Pszoniak

Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci wybitnego polskiego aktora, gościa Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” Wojciecha Pszoniaka.  

Wojciech Pszoniak urodził się we Lwowie w maju 1942 roku. Jego rodzina musiała opuścić Lwów, kiedy okazało się, że granice Polski zostały zmienione. Po rodzinnym mieście zostały mu pamiątki i wspomnienia oraz… miłość do opery odziedziczona po dziadku. Rodzina zamieszkała w Gliwicach. Pszoniak skończył Szkołę Teatralną w Krakowie, pracował w Polsce, potem we Francji, Szwajcarii i Anglii. Do Lwowa powrócił po wielu latach – przyjechał na  4 Przegląd „Pod Wysokim Zamkiem” – spotkał się z widzami i oglądał swoje rodzinne miasto.

Ulubiony aktor Andrzeja Wajdy zagrał w wielu spektaklach teatralnych i filmach wybitnego reżysera. W teatrze Andrzej Wajda obsadził go w rolach Wierchowieńskiego w „Biesach” Dostojewskiego i Robespierre'a w „Sprawie Dantona” Przybyszewskiej. Po raz drugi w roli Robespierre'a wystąpił na dużym ekranie w filmie „Danton” Wajdy. W dorobku Wojciecha Pszoniaka były role niezwykle zróżnicowane, występował w Starym Teatrze w Krakowie, w Teatrze Narodowym i Teatrze Powszechnym w Warszawie, a także w teatrach w Paryżu, Londynie i Lozannie. Grał u wybitnych reżyserów: Konrada Swinarskiego, Zygmunta Hübnera tworząc znakomite kreacje.

Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (obecnie Akademia Teatralna) w Warszawie. Od 1978 r. grał w teatrach francuskich. W „Piłacie i innych” Wajdy aktor zagrał Jeszuę Ha-Nocri (adaptacja „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa) – tak zaczęła się wielka seria znakomitych ról filmowych. Potem były role w „Weselu” i „Ziemi obiecanej”. Rola Moryca w „Ziemi obiecanej” przyniosła Pszoniakowi nagrodę za najlepszą rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Kolejne role u Wajdy: w „Smudze cienia”, w „Dantonie” (nagroda za najlepszą rolę męską na Światowym Festiwalu Filmowym w Montrealu), „Korczaku” (rola tytułowa) i „Wielkim Tygodniu”. Wystąpił w filmach Andrzeja Żuławskiego, Andrzeja Trzos-Rastawieckiego, Edwarda Żebrowskiego, Filipa Bajona, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego oraz Agnieszki Holland. Najważniejsze role w zagranicznych filmach zagrał w „Blaszanym bębenku”, „La Diagonale du Fou”, „Notturno”, „Deux”, „Vent d'Est”, „Mit Meinen Heissen Tranen”.

Joomla Extensions powered by Joobi