MENU


"Szekspir Forever!" ...

 

Wybitny polski aktor filmowy i teatralny, członek Comédie-Française i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzej Seweryn był gościem Przeglądu Najnowszych Polskich Filmów „Pod Wysokim Zamkiem”.

Filmy z udziałem Andrzeja Seweryna można oglądać w ramach Przeglądu (zagrał w filmach  „Różyczka” i „Uwikłanie”, użyczał też głosu do „Zaklętych rewirów”), jednocześnie też lwowscy widzowie mogli uczestniczyć w znakomitym popisie aktorskim Seweryna na żywo. Do Lwowa aktor przywiózł swój monodram "Szekspir Forever!". Podczas dwugodzinnego spektaklu aktor dzielił się swoją fascynacją twórczością angielskiego dramaturga. Próbował przekonać widza, że w dziełach mistrza ze Stratfordu zawarta została cała wiedza o losie człowieka i jego kondycji.

Kreował postacie mężczyzn i kobiet, wzruszał i rozśmieszał.  Pokazał się w monologu Lady Makbet i księcia Gloucester. Od znakomitej sceny z „Ryszarda III” aż do ballady Błazna z „Wieczoru Trzech Króli” widzowie uczyli się Szekspira na nowo – odkrywali stare prawdy o sile i słabości, miłości i śmierci.

Zabrzmiały fragmenty z "Hamleta", "Sonetów", "Henryka V", "Burzy", "Makbeta", "Romea i Julii”. Aktor nawiązał dialog z widzem, co stało się dopełnieniem mistrzowskiej lekcji szekspirologii.

 

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Eugeniusz Sało

Jan Hałas
Joomla Extensions powered by Joobi