MENU


Tradycje kina lwowskiego – wykład prof. Barbary Gierszewskiej

 

W ramach Przeglądu Najnowszych Polskich Filmów „Pod Wysokim Zamkiem” profesor Barbara Gierszewska wygłosiła wykład multimedialny „Tradycje kina lwowskiego”. Prelekcja odbyła się  27 września o godz. 19. w Gruszewski Cinema Jazz we Lwowie.

Autorka słowem, obrazem i dźwiękiem ilustrowała pierwsze chwile kinematografu we Lwowie. Rewolucję zapowiedział Julian Ochorowicz, który w 1878 roku w lwowskim „Kosmosie” drukuje tekst „O możliwości zbudowania przyrządu do przesyłania obrazów optycznych na dowolną odległość”.  Kilkanaście lat później, pod koniec XIX wieku, Lwów ogląda pierwsze „obrazki Edisona” i ma pierwsze pomieszczenia, w których widzowie mogą zapoznać się z sensacyjnym wynalazkiem. Od tamtej chwili Lwów stał się miastem kinomanów. Potwierdzeniem tego są informacje prasowe, stare zdjęcia, reklamy i statystyka.

Już przed I wojną światową Lwów miał 24 kina, a do wybuchu II wojny światowej ich liczba wzrosła do 31. Dzięki temu publiczność wyrobiła sobie doskonałе filmowe gusta, pojawili się krytycy i pierwsze na ziemiach polskich tytuły omawiające problematykę filmową – tu narodziła się polska prasa filmowa („Scena i ekran”, „Kino” – 1913 rok) i cała plejada postaci związanych z kinematografem.

Autorka przedstawiła sylwetki ludzi związanych ze Lwowem, którzy jako pierwsi zainteresowali się sztuką filmową i jej wpływem na współczesnych; również aktorów, krytyków filmowych i specjalistów związanych z dziedzinami powiązanymi z kinematografem.

Profesor Barbara Gierszewska wykłada na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach, jest autorką książki "Kino i film we Lwowie do 1939 roku" (2006).

 

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Jan Hałas
Joomla Extensions powered by Joobi