MENU


„Kawaler Księżyca” pod Wysokim Zamkiem

 

Jego wiersze pisane przy stoliku w „Atlasie” na rogu Rynku i ulicy Grodzickich drukowano następnego dnia w „Kurierze”, „Gazecie Porannej” lub „Szczutku”, a uczniowie gimnazjów czytali w wypisach „Odę do Nilu”. Henryk Zbierzchowski - poeta, powieściopisarz, satyryk i dramatopisarz związany ze Lwowem, autor wzruszających wierszy o mieście - jest bohaterem filmu Sławomira Gowina „Kawaler księżyca”.

Zbierzchowski był wśród epigonów Młodej Polski i jako niezwykle utalentowany twórca mógł zapewne zdobyć sławę w Warszawie, dokąd przenosili się lwowscy literaci po 1918 roku. Ale Zbierzchowski ponad wszystko upodobał sobie Lwów. W swoim ogrodzie przy Piaskowej i przy atlasowym stoliku powstawały jego „serdeczne poezje” o Lwowie.

„Lwów nocą bywał knajpą, buduarem i kabaretem” mówi narrator filmu o Henryku Zbierzchowskim. Zbierzchowski był współtwórcą tej artystycznej legendy miasta.

Dokumentalny film o Poecie powstał na podstawie scenariusza Sławomira Gowina. Film wprowadza w klimaty przedwojennego Lwowa. Podczas filmowego wieczoru w Gruszewski Cinema Jazz uczestniczył w nim autor - Sławomir Gowin.

Spotkanie odbyło się w sobotę, 29 września, o godz. 19.00 w Gruszewski Cinema Jazz, przy prospekcie Szewczenki 28.

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Jan HałasJoomla Extensions powered by Joobi