MENU


Tango na pożegnanie

 

Pierwszy Przegląd Najnowszych Polskich Filmów Pod Wysokim Zamkiem dobiegł końca.

Dziesięciodniowe święto przygotowane dla miłośników polskiego kina, organizatorzy zakończyli koncertem zespołu Sentido del Tango w Gruszewski Cinema Jazz.

 

Konsul Jacek Żur, koordynator projektu podsumował przebieg Przeglądu, dziękował współpracownikom i sponsorom wydarzenia.  Pełniący obowiązki konsula generalnego konsul Wojciech Biliński mówił o znaczeniu filmu polskiego w światowej kinematografii. Wśród gości był przedstawiciel ambasady RP w Kijowie …

 

Zakończenie Przeglądu uświetnili muzycy z Sentido del Tango – zagrali tanga przedwojenne i współczesne w swoich własnych aranżacjach. Zespół tworzy trójka absolwentów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie: Gabriela Machowska- Kopietz  zagrała na fortepianie, Mateusz Szemraj na gitarze; Piotr Kopietz grał na bandoneonie, prowadząc koncert opowiadał o tangach i filmach, w których usłyszeć można wykonywane przez zespół melodie. Koncert rozpoczęło tango „Chryzantemy złociste” z 1939 roku, zespół zagrał też „To ostatnia niedziela”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Już taki jestem zimny drań” czyli tanga komponowane przez Jerzego Petersburskiego, Zbigniewa Maciejowskiego czy Henryka Warsa. Przeplatały je argentyńskie tanga taneczne i kompozycje Astora Piazzolli. Żywiołowe wykonanie wywołało zachwyt publiczności.

 

Tekst: Beata Kost

Zdjęcia: Jan Hałas

 
Joomla Extensions powered by Joobi