MENU


Amator

Kinopałac Kopernik 13.10 | 18:00

Jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz – kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 117 min.
gatunek: fabularny
premiera: sierpień 1979 (świat)
produkcja: Polska
reżyseria: Krzysztof Kieślowski
scenariusz: Krzysztof Kieślowski
muzyka: Krzysztof Knittel

 

Kup bilet

 

Opis: Jeden z najwybitniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz – kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip bowiem, jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji dwudziestopięciolecia istnienia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Kieślowski z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolną ewolucję Filipa, który z człowieka „schowanego” we własną prywatność i ceniącego ponad wszystko „święty spokój” przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Amatorskim filmom Mosza daleko bowiem do propagandy sukcesu. Wręcz przeciwnie – samorodny reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia dookolnej rzeczywistości. Cena prawdy jest wszakże wysoka. Filip za swój film otrzymuje nagrodę. Zakłada Amatorski Klub Filmowy. Coraz bardziej wciąga się w te prace, zaniedbując rodzinę i dom. Kręci krytyczny film o miasteczku i film o robotniku – kalece. Zostają one wyświetlone w telewizji. Filip przekonuje się, że jego działalność i trudność nie tylko pomaga, ale także rodzi konflikty, a nawet dramaty. Poznaje wagę odpowiedzialności, granice wolności twórczej, cenę uczciwości. Po zasadniczej rozmowie z dyrektorem Filip postanawia zrezygnować z robienia filmów, nie chce bowiem, by szkodziły one komukolwiek. Wraca do domu, ale żona odeszła już z dzieckiem nie mogąc znieść stałych napięć i konfliktów. Filip kieruje kamerę na siebie i zaczyna opowiadać historię swego życia...

„Amator” już od momentu premiery budził żywe zainteresowanie. Poruszone w nim problemy roli i miejsca sztuki w świecie, granic odwagi i odpowiedzialności w życiu społecznym były swoistą odpowiedzią Krzysztofa Kieślowskiego na niepokoje trawiące pod koniec lat siedemdziesiątych pokolenie ówczesnych trzydziestolatków.

 

Nagrody:

1980 - Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) – Nagroda Interfilm (Międzynarodowe Jury Ewangelickie). - Złota Kamera (przyznawana przez pismo „Film”) w kategorii: debiut aktorski; za rok 1979; nazwa nagrody „Nagroda „Filmu” (Tadeusz Bradecki). - Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) – Grand Prix „Złoty Hugo”.

1979 - Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) Jantar za podjęcie problematyki szczególnie ważnej w zakresie ideowego, moralnego i intelektualnego dojrzewania młodego pokolenia. Jury uznało, że film ten najpełniej stawia problem wyborów życiowych, stwarzając płaszczyznę do przemyśleń nad ideałem współczesnego młodego pokolenia. - Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) – Nagroda za rolę męską w wyniku plebiscytu publiczności (Jerzy Stuhr). - Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival) – Grand Prix (Wielka Nagroda Jury „Złote Lwy”). - Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival) – Nagroda za pierwszoplanową rolę męską (Jerzy Stuhr). - Moskwa (MFF) – Złoty Medal. - Moskwa (MFF) – nagroda FIPRESCI. - Lublin (Międzynarodowe Forum Filmowe „Człowiek-Praca-Twórczość”) – nagroda publiczności.

Informacja na podstawie:

www.filmpolski.pl
Joomla Extensions powered by Joobi