MENU


Vinci

Kinopałac Kopernik15.10 | 18:30

Po kilku latach odsiadywania kary za kradzież z włamaniem Cuma wychodzi z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Jego wyjście zaaranżował Gruby, paser który zleca Cumie kradzież obrazu Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką” ...

Informacja o filmie:

сzas trwania: 108 min.
gatunek: fabularny, komedia kryminalna
premiera: 2004.09.17
produkcja: Polska
reżyseria: Juliusz Machulski
scenariusz: Juliusz Machulski
muzyka: Maciej Staniecki

Kup bilet

Opis: Po kilku latach odsiadywania kary za kradzież z włamaniem Cuma wychodzi z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Jego wyjście zaaranżował Gruby, paser który zleca Cumie kradzież obrazu Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką” z Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Cuma – specjalista od kradzieży dzieł sztuki – kompletuje ekipę. Zaczyna od wizyty u byłego wspólnika Juliana – specjalisty od ładunków wybuchowych. Mimo, iż przyjaciel porzucił złodziejski proceder, Cuma proponuje mu udział w kradzieży. Julian ma dylemat: z jednej strony dług wdzięczności wobec przyjaciela, który nie wydał go w śledztwie, z drugiej – obawa przed powrotem do dawnego życia. Próbuje więc pogodzić wodę z ogniem. Zgadza się wziąć udział w skoku, ale jednocześnie robi wszystko, by kradzież nie doszła do skutku. Zwraca się do starego fałszerza Hagena z prośbą o wykonanie kopii „Damy z łasiczką”. Ten odmawia wymawiając się wiekiem, ale poleca mu Magdę - 28-letnią studentkę konserwacji zabytków na krakowskiej ASP.
W tym samym czasie komisarz Wilk, który przed laty aresztował Cumę, dowiaduje się, że wyszedł on na wolność. Policjant podejrzewa, że nagłe pojawienie się Cumy związane jest z powrotem do Krakowa „Damy z łasiczką”. Przez kilka miesięcy obraz był prezentowany w Japonii. Teraz wraca i jego przejazd z lotniska w Balicach do Muzeum Czartoryskich stwarza świetną okazją do kradzieży.

Nagrody:

2004
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) – Nagroda za scenariusz
Juliusz Machulski

2004
Courmayeur (International Mystery Festival – Noir in Festival)-Wyróżnienie
Robert Więckiewicz
Borys Szyc

2005
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) – Nominacja w kategorii: najlepsza reżyseria; za rok 2004
Juliusz Machulski

2005
Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) – Nominacja w kategorii: najlepszy scenariusz; za rok 2004
Juliusz Machulski

2012
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo „Film”) dla najlepszej aktorki polskich filmów sensacyjnych
Kamilla Baar

 

Informacja na podstawie:
www.filmpolski.pl
www.filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi