MENU


Katarzyna Dąbrowska

Aktorka
Filmy:
Sprawiedliwy

 

Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieciństwo i młodość spędziła w Nidzicy na Mazurach, gdzie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2000 roku wzięła udział w odbywającym się na nidzickim zamku Festiwalu Piosenki Francuskiej, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę. W tym samym roku zdobyła także Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie w kategorii amatorów. Tam zwrócił na nią uwagę Wojciech Młynarski, który namówił ją na zdawanie egzaminów do szkoły aktorskiej. W 2006 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Petersburgu (II Nagroda w kategorii „Piosenka Aktorska”) i Konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, w którym zajęła pierwsze miejsce. Rok później wygrała Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. W 2007 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, grając w spektaklach dyplomowych „Usta pełne ptaków” (rola Leny-Matki), „Tańce w Ballybeg” (rola Kate, za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi) oraz spektaklu muzycznym w reżyserii Mariusza Benoit MP3. Po studiach przez dwa miesiące współpracowała z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Od sezonu 2007/2008 jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie debiutowała rolą „Leni w Procesie Franza Kafki” w reż. Macieja Englerta. W 2008 roku dołączyła do stałej obsady serialu „Na dobre i na złe”, w którym gra chirurga Wiktorię Consalidę. Razem z Moniką Węgiel i Agnieszką Judycką tworzy trio wokalne „Amok”. W grudniu 2011 roku zespół wydał swój debiutancki album zatytułowany „Amok” utrzymany w klimacie jazzu i bluesa.

 

Nagrody:

2007 Druga Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Kate w przedstawieniu Tańce w Ballybeg na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

2008 Nagroda Główna na Chanson Festival w Kolonii.

2015 Nagroda Aktorska za rolę kobiecą w słuchowisku "Pożegnalna podróż" na XV Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie.

 

Informacja na podst.:
filmweb.pl pl.wikipedia.org
Joomla Extensions powered by Joobi