MENU


Bogusława Pawelec

Aktorka
Filmy:
Przypadek

 

W 1978 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie studiowała na roku m. in. z Bożeną Stryjkówną, Elżbietą Piwek, Jackiem Komanem, Piotrem Skibą, Andrzejem Szczytko, Mariuszem Wojciechowskim i Jacentym Jędrusikiem. Zadebiutowała 3 października 1977 na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku, wystąpiła w roli Rity w Wywiadzie w Buenos-Aires Henryka Borowika w reżyserii Jefima Lifsona. Od 1978 roku jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie wystąpiła w spektaklach w reżyserii Wandy Laskowskiej, Jana Maciejowskiego, Bogdana Hussakowskiego, Ryszarda Majora, Mikołaja Grabowskiego, Tomasza Zygadło, Anny Augustynowicz, Marka Fiedora oraz Mariusza Grzegorzka. Jest trzykrotną laureatką łódzkiej Złotej Maski za najlepszą rolę kobiecą (w latach 1997, 1999 i 2009). Żona aktora Macieja Małka.

 

Nagrody:

- Nagroda Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (1980).
- Złota Maska za rolę Daluji w „Walcu samotnych serc” w Teatrze im. Jaracza w Łodzi (1997).
- Złota Maska za najlepszą rolę kobiecą – za rolę Almy w spektaklu „Miłość to takie proste” w Teatrze im. Jaracza w Łodzi (1999).
- Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego z okazji obchodów 110-lecia Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (1999).
- Złota Maska dla najlepszej aktorki sezonu 2008/09 za rolę Pani Grollfeuer w spektaklu Zagłada ludu, albo moja wątroba jest bez sensu (2009).

 

Informacja na podst.:
www.wikipedia.pl
Joomla Extensions powered by Joobi