MENU


Cezary Pazura

Aktor
Filmy:
Dwie korony

 

Zamiłowanie do aktorstwa odziedziczył po ojcu, który z dużymi sukcesami występował w teatrze amatorskim. Cezary Pazura ukończył szkołę muzyczną  w klasie klarnetu i fortepianu i postanowił zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Za pierwszym razem mu się nie powiodło, ale druga próba była już udana. Ukończył ją w 1986 roku. Początkowo grywał niewielkie role, ale po kreacji w „Krollu” Władysława Pasikowskiego z dnia na dzień stał się gwiazdą. W 1997 roku wystąpił w filmie, który okazał się być jednym z największych przebojów rodzimego kina: „Kiler” Juliusza Machulskiego. W 2007 roku debiutował jako reżyser kręcąc 23 odcinek serialu „Faceci do wzięcia” („Sen sprawiedliwych”), a w 2010 roku stworzył swój pierwszy film pełnometrażowy pt. „Weekend”. 16 października 1998 roku odsłonięto gwiazdę aktora w Alei Gwiazd w Łodzi.

Nagrody:

2006
WSTYD
Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty”; do roku 2010 „Era Nowe Horyzonty”) Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie „Nowe Kino Polskie”
2006
WSTYD
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema") „Złoty Zamek”
2005
NIENASYCENIE
Kijów (MFF „Stożary”) nagroda specjalna za „kreacje aktorskie, z których każda w sposób iście mistrzowski odkrywa złożoność i ukazuje różnorodność natury ludzkiej”
1995
PSY 2. OSTATNIA KREW
Valenciennes (F Kina Akcji i Przygody) nagroda aktorska
1995
TATO
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę męską
1991
KROLL
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji
1991
KROLL
Gdańsk – Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę męską2

 

Informacja na podst.:

vstars.pl
filmweb.pl
filmpolski.pl
Joomla Extensions powered by Joobi