MENU


Michał Urbaniak

Aktor

Filmy:

Mój rower

 

 

Urodzony w 1943 roku w Warszawie, polski muzyk jazzowy i kompozytor; współtwórca tzw. Polskiej szkoły jazzu. Dorastał w Łodzi, gdzie stawiał pierwsze muzyczne kroki. Ukończył Liceum Muzyczne, a potem rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.  Wówczas nawiązał współpracę z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego Jazz Rockers, z którym debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej „Jazz Jamboree” w 1961 roku. Krótko potem wyjechał za granicę (m. in. do Skandynawii), gdzie nagrywał z tamtejszymi muzykami. Po powrocie do kraju w 1969 roku założył autorską Grupę Michała Urbaniaka, z którą nagrał pierwszą zagraniczną płytę „Parathyphus B”. W 1973 roku wraz z żoną Urszulą Dudziak wyjechał na stałe do USA. Tam zawarł kontrakt z wytwórnią Columbia. Kompozytor utrzymuje stały kontakt z Polską- występuje na festiwalach, np. Jazz Jamboree.

 

Michał Urbaniak komponuje również muzykę do spektakli teatralnych, filmów oraz programów telewizyjnych. Wielokrotnie nagradzany, otrzymał m. in. nagrodę za muzykę do filmu „Eden” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2002 roku. Częsty zwycięzca plebiscytów polskich i zagranicznych pism muzycznych - w 1992 roku jego nazwisko znalazło się wśród największych gwiazd jazzu w pięciu kategoriach wg pisma „Down Beat”. Również wielokrotnie był wybierany skrzypkiem roku w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

 

Michał Urbaniak wystąpił w filmie „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego. Za swoją rolę otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Black Nights Film Festival w Tallinie.

 

 

www.culture.pl

 
Joomla Extensions powered by Joobi