MENU


Jan Kidawa-Błoński

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy
Filmy: 
Gwiazdy
Różyczka
Skazany na bluesa

Polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się w Chorzowie w 1953 roku, studiował architekturę na Politechnice Śląskiej, jednak w 1980 został absolwentem Wydziału Reżyserii na PWSFTviT w Łodzi. Za swój debiutancki film „Trzy stopy nad ziemią” otrzymał Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, nagrodę ZW ZSMP w Słupsku, Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia oraz Nagrodę Kinematografii za najwybitniejsze osiągnięcia programowe w dziedzinie filmu oraz drugą nagrodę w kategorii filmów fabularnych w Gdańsku.Był członkiem Zespołu Filmowego "Silesia", a następnie zespołów filmowych "Oko" i "Zodiak". W 1991 został współwłaścicielem i prezesem zarządu Gambit Production. W 1990 powołany w skład Komitetu Kinematografii. Był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1990–1994), zasiadał w zarządzie Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych (1997–2001). Za swój film Różyczka zdobył Złote Lwy na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Nagrody:

2014 -nominacja - Wielki Wąż - najgorszy film "W ukryciu", najbardziej żenujący film na ważny temat za film "W ukryciu" oraz najgorsza reżyseria za film "W ukryciu"

2013 - nominacja - Konkurs Międzynarodowy - udział w konkursie głównym za film "W ukryciu"

2012 - Nagroda Specjalna - Nagroda Publiczności 9. Festiwalu Nowego Filmu Polskiego "Filmandr Polen 2011" za film "Różyczka"

2011 - nominacja - Orzeł - najlepszy film za film "Różyczka"

2010 - nominacja - Złota Kaczka - najlepszy film sezonu 2009/2010 za film "Różyczka" oraz najlepszy reżyser filmów nagradzanych na wielkich światowych festiwalach za film "Różyczka"

 

Informacja na podst.:
filmweb.pl
filmpolski.pl
wikipedia.pl
Joomla Extensions powered by Joobi