MENU


Rafał Wieczyński

Reżyser
Filmy:
Świat Józefa

Urodzony 22 września 1968 roku w Warszawie. W klasie piątej szkoły podstawowej został wybrany przez reżysera Włodzimierz Haupe do jednej z głównych ról w serialu "Tylko Kaśka" (1980). Po udziale w serialu "Lato leśnych ludzi" (1984) zyskał sobie sympatię młodej widowni. Pierwszym ważnym doświadczeniem aktorskim była dla niego postać narkomana Jacka w dramacie "...Jestem przeciw" (1985) Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Po głównej roli Dawida Grossmana w debiutanckim filmie Waldemara Dzikiego "Kartka z podróży" (1983) zdobył uznanie krytyki. Występował także w teatrze. W 1987 roku ukończył pracę nad rolą Jasia Kunefała w serialu zrealizowanym według prozy Stanisława Piętaka "Ucieczka z miejsc ukochanych" - opowieści o trudnej drodze do pisarstwa. Zagrał tytułową postać 16-letniego Baltazara, syna budziszyńskiego doktora Sigismunda w filmie przygodowym "Niezwykła podróż Baltazara Kobera" (1988) Wojciecha Jerzego Hasa. Za swój debiut reżyserski komedii polsko-francuskiej "Naprawdę krótki film o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu" (1992) otrzymał Grand Prix na Festiwalu Debiutów w Annonay, nagrodę Stowarzyszenia "Artemi's" w Mamers i nagrodę za scenariusz Cinema Jove w Walencji. 

 

Nagrody:

2009 - nominowany do Złotych Lwów za film "Popiełuszko. Wolność jest w nas"

2009 - nominowany do Złotej Kaczki za najlepszy film sezonu 2008/2009 za film "Popiełuszko. Wolność jest w nas"

2009 - nominowany do Złotej Kaczki za najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina za film "Popiełuszko. Wolność jest w nas"

2009 - nominowany do Złotej Kaczki za najlepszy scenariusz sezonu 2008/2009 za film "Popiełuszko. Wolność jest w nas"

2010 - Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-Grand Prix za "wierne ukazanie postaci męczennika naszych czasów ks. Jerzego Popiełuszki, jego odważnej i bezkompromisowej służby Bogu, Ojczyźnie i ludziom. Przypomnienie jego heroicznej postawy w obronie Prawdy, "Solidarności", ludzi krzywdzonych przez reżim komunistyczny. Za ukazanie aktualności przesłania: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj"

 

Informacja na podst.:
filmpolski.pl
filmweb.pl
Joomla Extensions powered by Joobi