MENU


 

Specjalny blok realizowany wspólnie z Biurem Edukacji Publicznej  Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Warszawie, adresowany głównie do uczniów szkół średnich oraz studentów uczelni lwowskich. Wykłady wprowadzające do filmów, spotkania z naukowcami i ekspertami, zajęcia w salach kinowych, ale także w szkołach i na uniwersytetach. W tym roku zajrzymy również do przedszkolaków, którym opowiemy najciekawsze legendy warszawskie. „Lekcja historii w kinie” to dla młodych Polaków kolejna okazja do pogłębienia wiedzy o Polsce, dla młodych Ukraińców niekonwencjonalny sposób na poznanie fragmentu historii swego najbliższego sąsiada.

 

 

Sobota 12.10.2013, godz. 18.00

    

Lwowska Filharmonia Obwodowa (koncert połączony z obchodami Dnia Nauczyciela Polskiego w LOK)

  

Niedziela 13.10.2013, godz. 18.00

 

Restauracja Improwizacji „Hruszewski Cinema Jazz”

 

Czy można sobie wyobrazić bardziej nieprawdopodobne połączenie tematów? Muzyczną atmosferę sal kinowych przyprawioną niemałą szczyptą folku cygańskiego i żydowskiego zaprezentuje Artur Banaszkiewicz w wirtuozowskim koncertach na zakończenie 2 PNFP. W specjalnie na tę okazję przygotowanym programie maestro zaaranżował kilka wielkich przebojów wybitnych twórców muzyki kina światowego, dodając kilka utworów polskich i ukraińskich. W programie m.in. muzyka E. Morricone oraz M.Skoryka, motywy z filmów „Ojciec chrzestny”, „Lista Schindlera”, energiczne i dynamiczne utwory Brahmsa i Kalmana czy wreszcie legendarny „Czardasz” Montiego. Dobra zabawa i świetny nastrój gwarantowane!

 

Czwartek 10.10.2012, godz. 10.10

 

Lwowski Uniwersytet Narodowy im. I. Franki, ul. Uniwersytecka 1, aula 312

 

Tematem tegorocznego spotkania prof. Tadeusza Lubelskiego (UJ) ze studentami uniwersytetu Lwowskiego będzie „Zwrot ku prywatności w polskim filmie fabularnym i dokumentalnym ostatnich 20 lat”. W polskim kinie zachodzą zmiany podobne do tych, jakie zachodzą w społeczeństwie. Zmienia się optyka widzenia wielu spraw, twórcy chętniej pochylają się nad historią konkretnego człowieka i jego dzisiejszych problemów. Prywatność w dzisiejszym kinie ma zupełnie inne znaczenie niż jeszcze 20 lat temu. Jak było dawniej? Co spowodowało te zmiany? O spojrzeniu na życie prywatne i kształtowaniu się jego wartości w polskim filmie opowie wybitny polski krytyk filmowy, filmoznawca i wykładowca akademicki Tadeusz Lubelski. 

Środa 9.10.2013, godz. 18.00

 

Księgarnia „Є”

 

Spotkanie ze znakomitym polskim historykiem i krytykiem filmu. Tematem spotkania będą dzieje niezrealizowanych filmów polskich. Czy można stworzyć alternatywną historię kina i ocenić filmy, które nie powstały? Takiej próby dokonał T. Lubelski. W swojej najnowszej książce przygotował świetny wykład o skomplikowanej polskiej historii, kulturze PRL-u i niezrealizowanych twórczych planach największych polskich reżyserów.

 

T. Lubelski specjalizuje się w kinie polskim i europejskim. W latach 1994-2006 zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Kino”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i „Kwartalnika Filmowego”. Wicedyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Spotkanie prowadzone jest w języku polskim.

 

Poniedziałek 7.10.3013, godz. 15.00

 

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie

 

Kim tak naprawdę był Krzysztof Kamil Baczyński? Czy tylko poetą? Czy także młodym mężczyzną, który zginął walcząc za wolność? Co sprawiło, że jego poezja tak bardzo porusza i na tak długo zostaje w pamięci? Postać poety owiana jest tajemnicą i przywołuje na myśl wiele pytań. W odpowiedzi na nie pomoże Magdalena Merta, specjalizująca się w poezji Baczyńskiego, pokoleniu Kolumbów oraz doskonale orientująca się we wszystkich niejasnościach okresu ich twórczości. Wykład p. Merty, to doskonała okazja, aby zrozumieć nie tylko poezję, ale także życie i osobowość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Niedziela 6.10.2013, godz. 19.00

 

Restauracja Improwizacji „Hruszewski Cinema Jazz”

 

Najlepsze motywy muzyczne z polskich filmów powstałych w Łodzi, kolebce polskiej, powojennej kinematografii zabrzmią we Lwowie w wykonaniu żeńskiego, łódzkiego kwartetu Apertus. To właśnie Łódź, lub „Hollyłódź”, jak żartobliwie parafrazują jej mieszkańcy, jest miejscem, gdzie w czasach prosperity przemysłu filmowego powstały utwory stanowiące dziś kanon arcydzieł polskiego kina. Tematy muzyczne zaaranżowali najzdolniejsi łódzcy kompozytorzy młodego pokolenia. W programie znajdą się mi.in. utwory lwowianina W. Kilara, W. Korcza oraz motywy muzyczne z popularnych seriali i filmów takich jak „Vabank”, „Noce i dnie” i wiele, wiele innych. 

Niedziela 6.10.2013, godz. 16.00

 

Kinopałac, ul. Teatralna 22

 

Blisko godzinna opowieść o wybitnym polskim reżyserze filmowym, telewizyjnym, teatralnym - Januszu Majewskim, który w 2012 roku świętował 80 urodziny. Swoiste podsumowanie wspaniałego życia i niesamowitej twórczości człowieka ostatnio wyróżnionego Nagrodą „Orła” za całokształt swej pracy. Zdjęcia do filmu powstawały częściowo podczas pobytu Janusza Majewskiego we Lwowie podczas 1 PNFP 2012, kiedy to widzowie lwowscy mogli zapoznać się z retrospektywą jego twórczości.

Sobota 5.10.2013, godz. 17.30

 

Kinopałac, ul. Teatralna 22

 

Oparty na faktach film Ryszarda Bugajskiego to historia trzech przedsiębiorców oskarżonych o działalność w grupie przestępczej. Wśród osób zaangażowanych w zmowę przeciwko nim są naczelnik urzędu skarbowego Mirosław Kamiński (Kazimierz Kaczor) i młody prokurator Kamil Słodowski (Wojciech Żołądkowicz). Czy młody prokurator będzie pionkiem w rękach bardziej doświadczonych graczy? Czy cyniczni i bezlitośni urzędnicy są w stanie zamienić w koszmar życie niewinnych ludzi? Jak i czy „Układ Zamknięty” wstrząsnął Polakami?

 

Pytamy odtwórców filmowych „czarnych charakterów” -  Kazimierza Kaczora i Wojciecha Żołądkowicza.

Sobota 5.10.2013, godz. 16.00

 

Muzeum Historyczne Miasta Lwowa, Rynek 6, wernisaż

 

Zapraszamy na artystyczną podróż do krainy, która przez wieki kojarzyła się ze śmiercią, tragedią i cierpieniem. Życie zesłańców, wypędzonych z własnych domów Polaków, Ukraińców i Żydów jest mocno obecne w „Syberiadzie polskiej” - filmie otwarcia 2 PNFP. Łagry to temat niełatwy, acz fascynujący - zwłaszcza dla artysty fotografika. Dr Danuta Greszczuk, lwowska artystka, znawca dziejów lwowskiego teatru i miłośniczka historii spojrzała na świat łagrów okiem obiektywu. Jej zdjęcia są niezwykłymi obrazami prostej i jednocześnie bardzo często niezauważalnej rzeczywistości. Wystawę można oglądać w dniach 4-15 października.

Sobota 5.10.2013, godz. 10.00

 

Park Stryjski, wejście od strony ul. Parkowej

 

Z czego jest najbardziej znana „Pogoń Lwów”? Z fantastycznej, przedwojennej historii oraz dobrej gry ligowej reaktywowanego w 2009 zespołu piłkarskiego. To wszystko prawda, jednakże drugą pasją chłopaków z Pogoni są gry terenowe, dzięki którym popularyzują historię Lwowa i w niebagatelny sposób przybliżają miasto wszystkim zainteresowanym - także mieszkańcom. W roku 2012 prowadzili nas „Śladami dawnych lwowskich kin”, dziś zabiorą nas do czasów jednej z najgłośniejszych zbrodni w przedwojennej Polsce, która stała się później kanwą filmu Janusza Majewskiego „Sprawa Gorgonowej”. Czy uczestnikom uda się  rozwikłać jedną z najbardziej mrocznych zagadek przedwojennego Lwowa? Czego dowiedzą się o swoim mieście i o samych sobie?
Joomla Extensions powered by Joobi