MENU


Picasso

Środa, 17 października, godz. 19.00

 

W ramach projektu „Bezkresy pogranicza 2012” Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie zaprasza na koncert „Noc w Andaluzji”.

Druga edycja „Bezkresów” odbędzie się w rytmie flamenco.

17 października w klubie Picasso zatańczy dla Państwa Nadia Mazur - urodzona w Kazachstanie polska tancerka flamenco. Studiowała muzykologię w Hiszpanii, tańca uczyli ją znakomici tancerze flamenco: Milagros Menjibar, Ursula Lopez, Rafael Campallo, Adela Campallo, Jose Galvan, Javier Baron, Juana Amaya, Ruben el Olmo, Leonor Leal, Carmen Ladesma. W Sevilli ukończyła szkołę flamenco Fundacion Cristina Heeren.
Znakomitej tancerce towarzyszą Magdalena Navarrette - charyzmatyczna wokalistka specjalizująca się w stylach flamenco i boleros i Andrzej Lewocki - muzyk, który „gra na gitarze i cajonie jak rodowity Cygan z Andaluzji”.

Zapraszamy do Klubu Picasso, w środę 17 października na godzinę 19.00

Nadia Mazur – taniec
Magdalena Navarrette – śpiew
Andrzej Lewocki – gitara

 Tekst: Beata Kost

Gruszewski Cinema Jazz

Sobota, 29 września, godz. 19.00
Prospekt Szewczenki 28

Film opowiada o słynnym przedwojennym bardzie lwowskim, satyryku i poecie Henryku Zbierzchowskim. Lwów był obecny w wielu jego wierszach. Pisał o nim poważnie i nostalgicznie…:

 

A jeśli na gwiazd pójdę połów 
I zamknie moje znużone powieki 
Śmierć swoją dłonią — tak zimną jak ołów, 
Jeszcze zobaczę jak obraz daleki: 
Te białe wieże Twych cudnych kościołów 
Jak się z oparów wyłaniają rzeki — 
I jak się pławią w wieczornej godzinie 
W bladym, przeczystym niebios seledynie... 
Kocham cię, Lwowie!

 

…by po chwili z wdziękiem podyskutować o gustach i… poezji:

 

Jeden oktawy wielbi Słowackiego,
Drugi znajduje cały smak w sonecie,
Dla mnie zaś cztery wódki Baczewskiego
Tworzą najlepszy czterowiersz na świecie...

Kinopałac

Wtorek, 25 września, godz. 17.00
ul. Teatralna 22

Doroczne święto przygotowywane przez KG RP we Lwowie dla nauczycieli polskich z lwowskiego okręgu konsularnego (LOK) w tym roku będzie miało wyjątkowy charakter. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą gwiazdy filmu i teatru polskiego występujące m.in. w „Małej maturze 1947” oraz sam reżyser filmu – Janusz Majewski. W tym święcie polskiej edukacji co roku bierze udział ponad 150 nauczycieli pracujących głównie z dziećmi i młodzieżą polską oraz polskiego pochodzenia. 

Gruszewski Cinema Jazz

Niedziela, 30 września, godz. 19.00
Prospekt Szewczenki 28

W muzyczno – filmową podróż z Tangiem zaprasza Państwa zespół Sentido del Tango, którego podstawę brzmieniową  stanowi trio: bandoneon, fortepian i gitara.

Zapraszamy Państwa na koncert, którego esencją będą niezwykłe tanga. Usłyszą Państwo argentyńskie tanga taneczne pochodzące z początków XX wieku, jak również tango nuevo Astora Piazzolli. Bazę programu stanowić będą polskie tanga przedwojenne, które znamy do dziś ze wspaniałych czarno-białych filmów, w których zostały one uwiecznione. W programie pojawią się nie tylko polskie filmowe tanga jak: „Ostatnia niedziela” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, ale również kompozycje, które zagrały w filmach zagranicznych: „Por una cabeza” z filmu „Zapach kobiety”, czy „Oblivion” z filmu „Henryk IV”.

Wykonawcy:                                                                         

Piotr Kopietz – bandoneon
Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian
Mateusz Szemraj – gitara

Księgarnia Є, Lwów

Poniedziałek, 24 września
godz. 17.00
prospekt Swobody 7

 

Pochodzący ze Lwowa Janusz Majewski będzie jednym z Gości Specjalnych Przeglądu „Pod Wysokim Zamkiem” 2012. Prezentacja jego książek, m.in. „Małej matury 1947”, będzie kolejną okazją do osobistego spotkania i rozmowy z tym znakomitym reżyserem i pisarzem.  

Prezentacja książek Janusza Majewskiego „Mała matura 1947" będzie jednym z wydarzeń towarzyszących PNFP. Będzie to okazja do spotkania z wybitnym reżyserem, który tutaj zaprezentuje się jako pisarz. Uczestnicy spotkania będą mogli nabyć książki Majewskiego oraz zadać mu pytania.

Dwaj następujący po sobie okupanci – Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres stanowi Kraków końca wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. 

Janusz Majewski „Mała matura”

W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt, podziwem dla starszych kolegów i odrazą wobec konstytuującej się kłamliwej władzy ludowej. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.

Tak obrazowo opowiedziana historia mogła wyjść tylko spod ręki wybitnego reżysera, bo książka jest fabularyzowaną autobiografią, opowiadającą losy autora od jego narodzin w przedwojennym Lwowie, do ukończenia gimnazjum w Krakowie w 1947 roku.

Emocje budowane amplitudami tragizmu i komizmu przetykane są opisami zapomnianych miejsc, czynności i przedmiotów. Zachwyca wierność odwzorowania najdrobniejszych detali i bogactwo języków przedwojennego wielokulturowego Lwowa. Tak dla dzisiejszych, jak i ówczesnych maturzystów powinna to być lektura obowiązkowa.

 

Uniwersytet Lwowski

Wtorek, 25 września, godz. 11.00
ul. Uniwersytecka 1, aula 312. 

Prof. T. Lubelski urodził się w rodzinie pochodzącej ze Lwowa. Jest współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego", „Kwartalnika Filmowego" oraz miesięcznika „Kino". Wykłada historię kina w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pełni funkcję dyrektora. Specjalizuje się w historii filmu polskiego oraz w historii kinematografii europejskich, a zwłaszcza kina francuskiego.

Gruszewski Cinema Jazz

Środa, 26 września, godz. 17.00
Prospekt szewczenki 28

Dyskusja wybitnych znawców problematyki filmowej i historycznej. Wśród uczestników panelu dyskusyjnego będą m.in. reżyser Ryszard Bugajski („Generał Nil"), prof. Tadeusz Lubelski (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Wasyl Rasewicz, Jacek Pawłowicz (Instytut Pamięci Narodowej) oraz prof. Jarosław Hrycak (Lwów).

Uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedź nie tylko na przewrotnie postawione pytanie tytułowe, ale także będą dyskutować o atrakcyjnych dla widza sposobach prezentacji trudnych i często spornych problemów historycznych w kinematografii polskiej i ukraińskiej.

 

Gruszewski Cinema Jazz

Czwartek, 27 września, godz. 19.00
Prospekt Szewczenki 28

Prof. B. Gierszewska jest jednym z najwybitniejszych znawców historii kina we Lwowie. Autorka książki „Kino i film we Lwowie do 1939 roku". Jako naukowiec interesuje się m.in. Lwowem pierwszej połowy XX wieku, jako miejscem szczególnego kształtowania kultury wizualnej. Jest znawczynią środowiska literacko-artystycznego międzywojennego Lwowa. Aktualnie pracuje nad książką o kobietach w kulturze artystycznej Lwowa.

Chcesz odbyć fantastyczną podróż w świat starego kina we Lwowie? Przyjdź koniecznie!

   

Teatr im. Łesia Kurbasa

Środa, 26 września, godz. 20.00
ul. Ł. Kurbasa 3

Autorski spektakl jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie Andrzeja Seweryna. Spektakl jest interaktywnym dialogiem z widzem, opowiadającym o chwilach triumfu, zwątpienia i klęski, o ludzkich słabościach i sile marzeń. Jest to wirtuozerski popis A. Seweryna, który pokazuje kunszt Szekspira, potęgę swego aktorskiego talentu, wachlarz emocji i przeżyć oraz to, że nie tylko „świat jest teatrem", ale i świat jest w teatrze.

Najwybitniejsze monologi i dialogi szekspirowskie w odkrywczych interpretacjach będą zachętą do podróży w świat geniusza ze Stratfordu.

   

Klub Picasso

Środa, 26 września godz. 20.00
ul. Zielona 88

Jeśli chcesz spędzić miły wieczór przy najlepszej polskiej i światowej muzyce filmowej, masz ochotę potańczyć i dobrze się bawić w gronie przyjaciół, to jest to propozycja właśnie dla Ciebie! Największe przeboje polskiej muzyki filmowej, najbardziej rozpoznawalne melodie z Twoich ulubionych filmów a ponadto sporo innej, dobrej muzyki oraz konkursy z nagrodami.

Niewiarygodna cena biletu – 10 hrywien! Bilety do nabycia w klubie Picasso.

Klub Picasso

Niedziela, 23 września, godz. 16.00
ul. Zielona 88

Janusz Majewski, wybitny polski reżyser, Lwowiak z urodzenia, jest jedną z głównych gwiazd Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem" 2012. W programie PNFP znalazła się m.in. retrospektywa jego twórczości złożona z filmów starszych oraz najnowszych. Jedną z atrakcji wieczoru będzie premiera filmu dokumentalnego poświęconego Majewskiemu w reżyserii Stefana Szlachtycza.

 

Start odbędzie się przy wejściu do parku Stryjskiego na ul. Parkowej

Sobota, 22 września, godz. 10:00

„Specjalnością zakładu” serwowaną nam przez Lwowski Klub Sportowy Pogoń Lwów, są – obok piłki nożnej – gry terenowe organizowane przez sekcję kolarską Klubu. Dotychczasowe trzy edycje Gry spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników i obserwatorów. Tym razem organizatorzy zabiorą nas w fascynującą podróż uliczkami dawnego Lwowa – śladem lwowskich kin, wybitnych postaci przedwojennego kina oraz miejsc związanych z filmem. Polecamy wszystkim – zwłaszcza młodzieży  - tę aktywną formę wypoczynku pieszego lub rowerowego, połączoną z emocjami związanymi z rywalizacją o laury przedwojennej X Muzy.

   

 

 

Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego

Piątek, 21 września, godz. 16.30
Prospekt Swobody 15

 

Wystawę tworzy kilkanaście najciekawszych polskich plakatów filmowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie. Plakat jako nowy gatunek ekspresji artystycznej pojawił się w wieku XIX. Początki polskiego plakatu związane są ze Lwowem i Krakowem. Plakat filmowy ze swoją sugestywnością oraz siłą wyrazu stał się szybko jednym z najważniejszych elementów kultury masowej określających estetykę lwowskiej ulicy zwłaszcza lat 30-tych. Miasto pełne było wizerunków gwiazd filmu, na płotach i słupach królowali bohaterowie „teatrów świetlnych” i „kinematografu”. Wystawa pozwoli zwiedzającym poczuć się przez chwilę jak w przedwojennym Lwowie…

 

Ekspozycja planowana jest do dnia 30 września 2012 r.
Joomla Extensions powered by Joobi