MENU


Prezentacja książek Janusza Majewskiego „Mała matura 1947”

Księgarnia Є, Lwów

Poniedziałek, 24 września
godz. 17.00
prospekt Swobody 7

 

Pochodzący ze Lwowa Janusz Majewski będzie jednym z Gości Specjalnych Przeglądu „Pod Wysokim Zamkiem” 2012. Prezentacja jego książek, m.in. „Małej matury 1947”, będzie kolejną okazją do osobistego spotkania i rozmowy z tym znakomitym reżyserem i pisarzem.  

Prezentacja książek Janusza Majewskiego „Mała matura 1947" będzie jednym z wydarzeń towarzyszących PNFP. Będzie to okazja do spotkania z wybitnym reżyserem, który tutaj zaprezentuje się jako pisarz. Uczestnicy spotkania będą mogli nabyć książki Majewskiego oraz zadać mu pytania.

Dwaj następujący po sobie okupanci – Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres stanowi Kraków końca wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. 

Janusz Majewski „Mała matura”

W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt, podziwem dla starszych kolegów i odrazą wobec konstytuującej się kłamliwej władzy ludowej. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.

Tak obrazowo opowiedziana historia mogła wyjść tylko spod ręki wybitnego reżysera, bo książka jest fabularyzowaną autobiografią, opowiadającą losy autora od jego narodzin w przedwojennym Lwowie, do ukończenia gimnazjum w Krakowie w 1947 roku.

Emocje budowane amplitudami tragizmu i komizmu przetykane są opisami zapomnianych miejsc, czynności i przedmiotów. Zachwyca wierność odwzorowania najdrobniejszych detali i bogactwo języków przedwojennego wielokulturowego Lwowa. Tak dla dzisiejszych, jak i ówczesnych maturzystów powinna to być lektura obowiązkowa.

 
Joomla Extensions powered by Joobi